ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Maďarský premiér Viktor Orbán požádal maďarské občany, aby nepodlehli tlaku vedení EU a nepodpořili poskytnutí další zbrojní a finanční pomoci Ukrajině. Šéf vlády vyzval všechny krajany, aby se k těmto otázkám vyjádřili, což je obsaženo v dotaznících rozesílaných poštou v rámci národních konzultací.

Jde o obranu státní suverenity, o níž se v EU rýsuje »vážná debata«. »Bruselští byrokraté nám opět chtějí říkat, jak máme žít: chtějí dát Ukrajině více peněz a více zbraní, chtějí, abychom neměli žádné škrty ve výdajích na bydlení a veřejné služby, když oni žádné nemají, a chtějí, abychom my Maďaři pouštěli migranty,« řekl premiér. »Ale my jsme Maďaři a nechceme tančit podle not Bruselu,« zdůraznil premiér ve videoposelství na Facebooku.

Korespondenční národní konzultace v Maďarsku potrvají do 10. ledna. Vláda doufá, že tímto způsobem získá podporu občanů pro jednání s vedoucími představiteli EU. Z 11 otázek obsažených v dotazníku se čtyři týkají Ukrajiny: vstupu země do EU, dodávky zbraní, finanční pomoc a dovoz ukrajinského obilí. Kromě toho se autoři sociologického průzkumu rozhodli zeptat krajanů na nelegální migraci a opatření sociální podpory. Respondentů se také ptali na jejich postoj k propagandě LGBT a financování politických stran ze zahraničí.

Maďarské orgány již několikrát uspořádaly národní konzultace, rozeslaly dotazníky poštou a zřídily pro tento účel speciální internetové stránky, kde lze na všechny otázky odpovídat online. Tento druh průzkumu je dobrovolné povahy. Naposledy se takové konzultace konaly v roce 2022 a týkaly se postojů k sankcím EU vůči Rusku. Zúčastnilo se jich více než jeden milion 360 tisíc lidí, z nichž 97 % se vyslovilo proti sankční politice Bruselu. To úřady považují za poměrně vysoké číslo vzhledem k tomu, že počet obyvatel země nepřesahuje 10 milionů. Předchozí národní konzultace se týkaly migrace a pandemie koronaviru.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here