FOTO - síť X

Více než tisíc lidí se pohřešuje v pásmu Gazy poté, co se budovy zřítily v důsledku izraelského ostřelování. Informoval o tom televizní kanál Al Hadath s odvoláním na službu civilní obrany.

Podle sdělení služby civilní obrany enklávy zveřejněného na jejím kanálu Telegram pokračují záchranné operace v obytných čtvrtích zasažených ostřelováním. »Více než 1000 lidí se pohřešuje pod troskami zřícených budov v pásmu Gazy,« uvedla ve svém prohlášení.

Již dříve oficiální představitel ministerstva zdravotnictví pásma Gazy Ašraf al-Qudra uvedl, že záchranáři v pásmu Gazy nemohou vynášet zpod trosek těla osob zabitých při bombardování kvůli nedostatku speciálního vybavení.

Podle OSN bylo v Pásmu Gazy zničeno více než 1300 budov s více než 5500 obytnými jednotkami a dalších 3700 objektů bylo vážně poškozeno.

Počet Palestinců zabitých při izraelských úderech v pásmu Gazy přesáhl 2600. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví bylo zraněno 9600 lidí.

Počet obětí v Izraeli v důsledku útoku radikálního palestinského hnutí Hamás dosáhl 1400, více než 3500 lidí bylo zraněno. Informoval o tom televizní kanál I24.

Počet vnitřně vysídlených osob v pásmu Gazy dosáhl 600 tisíc, uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).

»Po pátečním příkazu Izraele k evakuaci pokračovalo masivní vysídlení obyvatel ze severu na jih pásma Gazy. Od sobotního večera asi 600 000 vnitřně vysídlených lidí našlo útočiště ve střední a jižní Gaze, jejich životní podmínky se zhoršují,« stojí v prohlášení. Poznamenává také, že od soboty se jejich počet podařilo »výrazně zvýšit«, ale neuvádí přesná čísla. »Počet vnitřně vysídlených osob ve městě Gaza a na severu Gazy nelze určit kvůli neustálému pohybu lidí,« uvedl OCHA.

»Všem nemocnicím v Gaze zbývá dostatek paliva na 24 hodin provozu. Zastavení provozu záložních generátorů energie ohrozí životy tisíců pacientů,« zdůrazňuje oddělení. 

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here