Home Zahraničí POLITICO: V EU sílí nespokojenost se zneužíváním moci šéfkou Komise

POLITICO: V EU sílí nespokojenost se zneužíváním moci šéfkou Komise

FOTO - síť X

Vysoce postavení představitelé EU jsou nespokojeni s tím, že předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová stále více překračuje své oficiální povinnosti, nedbá na názor členských států a řídí se názorem úzké skupiny poradců. Informovalo o tom evropské vydání listu POLITICO.

Novým příkladem toho, že von der Leyenová před přijetím důležitých politických rozhodnutí nekonzultovala s hlavními městy EU, byla podle listu její cesta do Izraele. Několik evropských diplomatů vyjádřilo publikaci nespokojenost s tím, že šéfka EK projevila solidaritu s oběťmi útoků Hamásu, ale »nepředala jejich výzvy, aby Izrael v Gaze respektoval mezinárodní právo«. »Podobně se chovala i při vyhlašování sankcí nebo ve většině otázek týkajících se Ukrajiny: s mnoha lidmi nediskutuje, prostě jen rozhodne,« řekl listu jeden z úředníků EK.

Podle jednoho z diplomatů EU se von der Leyenová »stále více chová jako královna«. Řada bruselských respondentů listu poznamenává, že na rozdíl od svého předchůdce ve funkci Jeana-Clauda Junckera se jen zřídka radí s evropskými komisaři. Podle jiného úředníka se šéfka Evropské komise »chopila moci během pandemie koronaviru a (drží se jí)«, přičemž »to nikdo nezpochybňuje, také kvůli jejím dobrým výsledkům«.

Server Politico odhaduje, že nespokojenost v hlavních městech EU by mohla ohrozit šance von der Leyenové na znovuzvolení do druhého funkčního období po volbách do Evropského parlamentu v červnu 2024. Přestože zatím neoznámila, že chce znovu kandidovat, představitelé Evropské lidové strany, k níž von der Leyenová patří, již uvedli, že by její kandidaturu podpořili.

Deník již dříve informoval, že řada zemí EU kritizovala návštěvu šéfky Evropské komise v Izraeli 13. října, během níž učinila jménem EU řadu prohlášení, v nichž vlastně vyjádřila Izraeli absolutní podporu. Deník napsal, že tento postoj vyvolal ostrou kritiku mnoha zemí EU, které se domnívají, že von der Leyenová projevila nepřijatelnou zaujatost ve prospěch Izraele tím, že vlastně slíbila podpořit jakékoli jeho kroky proti Palestincům.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here