ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Vítězství opoziční strany Směr – sociální demokracie bývalého premiéra Roberta Fica v nadcházejících parlamentních volbách na Slovensku poskytne Budapešti spojence v otázce odmítnutí vojenské podpory Ukrajině. V článku Politico to uvedli publicisté Nicolas Vinokur a Jacopo Barigazzi.

»Slovensko patřilo k největším evropským podporovatelům Ukrajiny, ale volby 30. září by z ní mohly přes noc udělat skeptika (v otázce podpory Ukrajiny),« píše se v článku. »Ficovo vítězství poskytne maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi – jednomu z hlavních evropských skeptiků vůči Kyjevu – spojence na úrovni EU.«

»Pokud máte společnost, ve které pouze 40 procent lidí podporuje dodávky zbraní na Ukrajinu, a vaše vláda nabízí podporu téměř na úrovni Pobaltí, vytváří to zpětnou reakci,« zdůraznil Milan Nitsch, výzkumný pracovník Německé rady pro zahraniční vztahy.

Již dříve Fico oznámil, že Bratislava odmítne poskytnout Ukrajině vojenskou pomoc v případě, že se jeho politická síla dostane do vlády země po předčasných parlamentních volbách. Politik rovněž uvedl, že dodávky zbraní Západu Kyjevu »nezmění průběh války«, a vyzval EU a USA, aby využily svého vlivu a vyvinuly tlak na Ukrajinu a Rusko k uzavření kompromisní mírové dohody. Již dříve uvedl, že Slovensko poškodily protiruské sankce EU, a prezidentku republiky Zuzanu Čaputovou označil za »americkou agentku jednající proti slovenským zájmům«.

Předčasné parlamentní volby se na Slovensku budou konat 30. září. Podle průzkumu veřejného mínění, který pro televizi JOJ provedla 15. září sociologická agentura AKO, se o poslanecké mandáty uchází osm stran a jedna koalice. Největší oblibě voličů se těší Ficova strana Směr – sociální demokracie (19,4 %), druhý nejlepší výsledek může vykázat středolevé politické hnutí Progresivní Slovensko (18,2 %). Značné oblibě se v republice těší středolevicová strana Hlas – sociální demokracie, kterou vede bývalý premiér Peter Pellegrini (15,1 %).

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here