Home Zahraničí Polský premiér chce uspořádat referendum o imigračním plánu EU

Polský premiér chce uspořádat referendum o imigračním plánu EU

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Polský premiér Mateusz Morawiecki navrhl uspořádat referendum, v němž by se občané vyjádřili, zda podporují příchod »tisíců nelegálních migrantů přicházejících z Blízkého východu a Afriky« v rámci relokační politiky Evropské unie. Informoval o tom v neděli server Politico.

Ve videu zveřejněném v neděli na sociálních sítích Morawiecki představil myšlenku uspořádání ankety, která by se měla uskutečnit společně s parlamentními volbami plánovanými na 15. října.

Morawieckého vládnoucí strana Právo a spravedlnost je známá svým extrémně restriktivním postojem k imigraci z muslimských a afrických zemí – a zároveň přijímá uprchlíky z evropských zemí, jako je Ukrajina. Morawiecki na videu vykresluje chmurný scénář pro případ, že by do Polska bylo vpuštěno více migrantů, a ukazuje záběry hořících aut, pouličního násilí a černocha olizujícího nůž.

Celá otázka, na kterou by Poláci měli podle Morawieckého v navrhovaném referendu odpovědět, zní: »Podporujete přijetí tisíců nelegálních přistěhovalců z Blízkého východu a Afriky v rámci mechanismu nuceného přemisťování, který nařídila evropská byrokracie?« – což je formulace, která si nepřímo bere na mušku předního opozičního politika a bývalého předsedu Evropské rady Donalda Tuska, který ve videu rovněž kriticky vystupuje.

V minulých dnech Právo a spravedlnost představilo další dvě otázky, které hodlá předložit k přímému hlasování: jednu o privatizaci státních podniků a druhou zaměřenou na věk odchodu do důchodu.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here