FOTO - Wikimedia Commons/Piotr Waglowski

Polský prezident Andrzej Duda jmenoval premiérem Mateusze Morawieckého, který stál v čele kabinetu od roku 2017, a pověřil ho sestavením nové vlády. Informuje o tom polský list Gazeta Wyborcza.

Podle jejích informací Duda vyjádřil naději, že se vládu podaří sestavit. Polský prezident zdůraznil, že ho Morawiecki ujistil, že je schopen sestavit vládní koalici.

Proto tím prezident pověřil právě současného premiéra, uvedly noviny. »Věřím, že nás čeká ještě mnoho dobrých věcí,« cituje publikace Dudu.

»Ještě jednou zopakuji: podle mého hlubokého přesvědčení to bylo pro Polsko nejlepších osm let. Proč říkám, že to bylo nejlepších osm let? Dali jsme Polákům závazky a drtivá většina z nich byla splněna,« uvedl také polský prezident.

Podle ústavy musí Morawiecki sestavit vládu do 14 dnů.

Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) získala po parlamentních volbách 15. října největší počet křesel v Sejmu (194). Parlamentní většinu však mají opoziční síly: Občanská koalice (157 mandátů), hnutí Třetí cesta (65 mandátů), Strana levice (26 mandátů) a Konfederace (18 mandátů). Díky parlamentní většině má opozice možnost vyslovit nedůvěru prezidentskému kandidátovi na premiéra Morawieckému a jeho ministrům.

Pokusy PiS najít v Sejmu spojence zatím selhaly.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here