Před 90 lety vyhlásil Irák nezávislost na Británii

Území současného Iráku, který vyhlásil 3. října 1932 nezávislost na Británii, bylo v minulosti centrem zájmu mnoha mocností. Velký rozkvět zažil Irák, rozkládající se na území někdejší kolébky nejstarších civilizací Mezopotámie, zejména za chalífátu Abbásovců (750-1258), kdy se Bagdád stal největším obchodním a kulturním centrem muslimského světa.

Zemi zpustošil vpád Mongolů v roce 1258 a úpadek se prohloubil i během nadvlády osmanské říše (1534-1917). Po první světové válce bylo území v roce 1920 dáno Společností národů do mandátní správy Velké Británie. Na další osud Iráku mělo značný vliv i objevení nalezišť ropy v roce 1927. Nezávislé Irácké království bylo vyhlášeno v roce 1932, ale Británie si v něm podle smlouvy udržela výsadní postavení až do svržení monarchie v červenci 1958 a nastolení republiky.

Nové zřízení ale zemi kýženou stabilitu nepřineslo. Naopak, následovalo deset let trvající období nepokojů. Změnu přinesl až převrat v polovině července 1968, který zorganizovali členové Socialistické strany arabské obrody, zkráceně Baas. Moc v zemi převzala Rada revolučního vedení v čele s generálem Ahmadem Hasanem Bakrem. Toho po jedenácti letech nahradil v čele Iráku další z účastníků červencové revoluce – Saddám Husajn. Od července 1979 byl Husajn prezidentem, premiérem i šéfem Rady revolučního vedení (RRV). V září 1980 poslal vojska do Íránu, čímž začala irácko-íránská válka, která si do srpna 1988 vyžádala milion obětí. V srpnu 1990 obsadil Irák pod jeho vedením Kuvajt, v roce 1991 čelil útoku spojenců v čele s USA ve válce v Perském zálivu za osvobození Kuvajtu (operace Pouštní bouře; vyžádala si na 145 000 mrtvých).

Problémy odzbrojení Iráku přerostl v krizi v průběhu roku 2002, když prezident USA George Bush začal požadovat, aby Irák ukončil produkci zbraní hromadného ničení (což se ovšem nikdy nepotvrdilo) a splnil rezoluce Rady bezpečnosti OSN. To vedlo k americké invazi do Iráku a k Saddámově svržení v roce 2003. V listopadu 2006 byl iráckým tribunálem v Bagdádu odsouzen k trestu smrti oběšením za podíl na masakru šíitů v Dudžailu v roce 1982 a o měsíc později byl popraven.

Válka v Iráku skončila v prosinci 2011 odchodem posledních amerických vojáků ze země, ovšem klid nenastal i kvůli rostoucí hrozbě teroristického Islámského státu (IS). Definitivní porážku IS v Iráku pak v prosinci 2017 ohlásil irácký premiér Hajdar Abádí, když byl Islámský stát poražen na západě země.

Země s více než 44 miliony obyvatel je velmi bohatá na ropu (disponuje třetími největšími zásobami ropy na světě), ale již několik let se potýká s hospodářskou a politickou krizí. Podle odhadů patří pětina občanů mezi chudé.

(pk, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy