Home Zahraničí Při požáru kasina a hotelu v Kambodži zemřelo nejméně 27 lidí

Při požáru kasina a hotelu v Kambodži zemřelo nejméně 27 lidí

FOTO - ČTK/AP

Na 27 dnes stoupl počet potvrzených obětí čtvrtečního požáru kasina a hotelu na západě Kambodže. Další dvě desítky lidí se stále pohřešují. Nejasnosti panují kolem počtu zraněných. Kambodža uvádí oficiálně více než 60 zraněných, ale zdroje ze sousedního Thajska informovaly, že přes hranici bylo převezeno více než 100 lidí s různě závažnými zraněními od zlomenin až po popáleniny, napsala agentura Reuters.

Záchranáři, kteří dnes obnovili prohledávání komplexu sedmnáctipodlažních budov ve městě Poipet, předpokládají, že bilance dále poroste, protože další oběti jsou patrně v dosud nepřístupných částech pod troskami nebo v zamčených pokojích.

Podle předběžného vyšetřování mohl požár vzniknout kvůli novoročním dekoracím, které spotřebovávaly příliš vysoké množství proudu. Dráty se proto přehřály a začaly hořet.

Jeden z thajských hostů kasina vylíčil thajské televizi, jak kolem objímky lustru začaly sršet jiskry, a pak se objevily plameny. »Propukl chaos. Trvalo to půl hodiny, ale nepřijel žádný hasičský vůz. Už po pěti minutách byl všude kouř,« řekl muž.

Požár v kasinu a hotelu Grand Diamond City nedaleko thajských hranic vypukl kolem půlnoci ze středy na čtvrtek místního času a zuřil dalších více než 12 hodin, než se ho podařilo uhasit. Hasiči a záchranáři zatím našli 25 těl; šest z nich dnes dopoledne místního času. Některé oběti byly ve svých pokojích, další na schodištích.

Podle Sotha Kimkolmonyho, mluvčího kambodžského Národního výboru pro zvládání katastrof, bylo v komplexu ve středu 500 zaměstnanců a 1000 hostů. Není jasné, kolik jich bylo uvnitř, když vypukl požár, a kolika se podařilo utéct do bezpečí.

Zjistit přesný počet zraněných je těžké, protože záchranné práce byly chaotické a řada zachráněných byla chvatně přepravena do sousedního Thajska, kde jsou lepší zdravotnická zařízení, napsala agentura AP. Mnoho hostů kasina bylo právě z Thajska, odkud pochází i část zaměstnanců.

Při prohledávání komplexu spolupracují thajské a kambodžské záchranné týmy, ale během noci své úsilí přerušily, protože práce ve značně poškozených budovách byla nebezpečná.

(jb, čtk)