Projev čínského velvyslance na mimořádném zasedání Valného shromáždění OSN o Ukrajině

Přinášíme úplný přepis projevu čínského velvyslance Geng Šuanga na mimořádném zasedání Valného shromáždění OSN věnovaném Ukrajině:

Pane předsedající,

Od vypuknutí krize na Ukrajině uplynulo téměř osm měsíců. V době, kdy spolu hovoříme, konflikt stále zuří, plameny bojů se stále šíří a vyhlídka na mírové urovnání je zatím v nedohlednu. Krize se stále více protahuje, rozšiřuje a komplikuje a její vedlejší účinky dále pronikají do hospodářství a ovlivňují živobytí lidí. Do již tak neklidného světa vnáší další nestabilitu a nejistotu a vyvolává hluboké obavy.

Během nedávno skončené všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN vyjádřili vedoucí představitelé států z celého světa své názory a návrhy na krizi na Ukrajině. Navzdory rozdílným názorům většina zemí celkově vyzvala strany konfliktu, aby co nejdříve ukončily boje a krizi vyřešily mírovou cestou prostřednictvím dialogu. Všechny vyzvaly k větší humanitární pomoci obyvatelům Ukrajiny, kteří jsou krizí hluboce zasaženi. Vyzvaly ke společnému mezinárodnímu úsilí o zmírnění vedlejších dopadů, zejména na rozvojové země. A všichni vyzvali k jednotě, aby se zabránilo blokové konfrontaci vyvolané krizí a začátku nové studené války.

Tyto výzvy a požadavky by měly být středem naší pozornosti a cílem, jehož má být na tomto mimořádném zvláštním zasedání dosaženo. V této souvislosti by Čína ráda zdůraznila následující: 

Za prvé, setrvat v dialogu a angažovanosti v zájmu politického urovnání krize na Ukrajině.

Čína je hluboce znepokojena nedávným zintenzivněním pozemních konfliktů a zarmoucena civilními oběťmi a škodami na civilních zařízeních, které takto vznikly. Nyní je naléhavé vést zúčastněné strany ke zdrženlivosti, zabránit eskalaci konfliktů, zabránit tomu, aby se konfrontace vymkla kontrole, a deeskalovat situaci.

V konečném důsledku musí být ukrajinská krize vyřešena mírovou cestou. Ať už jsou obtíže a výzvy jakkoli skličující, dveře k politickému urovnání se nesmí zavřít, diplomatická jednání nesmí ustrnout a úsilí o zastavení nepřátelských akcí a podporu mírových rozhovorů nesmí polevit. Mezinárodní společenství musí povzbudit zúčastněné strany, aby co nejdříve obnovily mírové rozhovory, začlenily do jednání rozumné zájmy, předložily na stůl proveditelné možnosti a vytvořily podmínky a prostor pro zastavení nepřátelských akcí a urovnání krize. 

Za druhé, zvýšit humanitární pomoc a zmírnit těžkou situaci postižených civilistů.

Od vypuknutí krize se humanitární situace na Ukrajině zhoršuje a nadcházející dlouhá zima obtíže ještě prohloubí. Čína chválí sousední země Ukrajiny za to, že přijaly miliony uprchlíků, a podporuje OSN a mezinárodní humanitární agentury v pomoci Ukrajině a pomoci sdílet břemeno sousedů na základě zásad lidskosti, neutrality, nestrannosti a nezávislosti.

Strany konfliktu by měly přísně dodržovat mezinárodní humanitární právo, zdržet se ubližování nevinným civilistům, přednostně chránit ženy, děti a další zranitelné skupiny, usnadnit evakuaci a spolupracovat při poskytování humanitární pomoci.

Čína vyzývá mezinárodní společenství, aby zvýšilo humanitární pomoc Ukrajině a sousedním zemím a zajistilo řádné přesídlení lidí postižených konfliktem. Bezpečnost a zabezpečení jaderných zařízení nesmí být ohroženy ani v nejmenším. Vyzýváme všechny zúčastněné strany, aby zachovaly zdrženlivost a zabránily vzniku nenapravitelné humanitární katastrofy. 

Za třetí, posílení solidarity a spolupráce s cílem minimalizovat vedlejší účinky konfliktu.

Prolínající se dopady pandemie covid-19 a krize na Ukrajině vystavily všechny země světa, zejména rozvojové země, nesčetným výzvám, včetně potravinové, energetické a finanční bezpečnosti, což ještě více ztěžuje realizaci Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj.

Plošné a nevybíravé sankce k vyřešení problému nepomohou. Místo toho pouze naruší stabilitu globálních dodavatelských a průmyslových řetězců, zesílí vedlejší účinky krize a ovlivní běžný život lidí na celém světě. Uzavření a provádění dohody o přepravě obilí v Černém moři sehrálo pozitivní roli při stabilizaci světových cen potravin a zlepšení zásobování potravinami v rozvojových zemích.

Podporujeme další podobné snahy a těšíme se na další podobné dohody. Vyzýváme mezinárodní společenství, zejména OSN, aby udrželo rozvoj na předním místě mezinárodní agendy, rozptýlilo vedlejší účinky krize na Ukrajině, pomohlo rozvojovým zemím překonat obtíže a zabránilo tomu, aby těžce vydobyté rozvojové úspěchy přišly vniveč.

Za čtvrté, opustit mentalitu studené války a zabránit rozdělení světa.

Krize na Ukrajině znovu ukazuje, že lpění na mentalitě studené války a blokové politice, vytváření blokové konfrontace a snaha o absolutní bezpečnost nepřinese mír, ale povede pouze ke konfliktům, což neslouží ničímu zájmu.

V době, kdy svět potřebuje jednotu a spolupráci k překonání obtíží, je nezodpovědné a nebezpečné zaměřovat se na ideologické rozdíly, zastrašovat a nutit ostatní země, aby se postavily na jednu stranu, vytvářet izolaci a vyvíjet nátlak a zabývat se oddělováním a řetězením.

Musíme se poučit z historie, odmítnout rozdělení a konfrontaci, prosazovat solidaritu a spolupráci, praktikovat multilateralismus a společně chránit mezinárodní systém, jehož jádrem je OSN, a mezinárodní řád založený na mezinárodním právu s cílem podporovat světový mír a rozvoj.

Pane předsedající, 

Valné shromáždění jako nejreprezentativnější orgán OSN by mělo hrát aktivní a konstruktivní roli v otázce Ukrajiny tím, že překoná rozdíly a vytvoří konsensus, získá co největší součinnost pro mírová jednání a najde co největší společný faktor mezi členskými státy.

Vždy jsme byli přesvědčeni, že jakákoli činnost Valného shromáždění by měla přispívat k deeskalaci situace, měla by vést k brzkému obnovení dialogu a měla by napomáhat politickému řešení této krize.

Návrh rezoluce předložený k hlasování na tomto mimořádném zasedání k dosažení výše uvedených cílů nepřispěje. Čínská delegace se proto zdrží hlasování. Čínská delegace by navíc ráda zdůraznila, že práce Valného shromáždění by měla probíhat plně v souladu s jednacím řádem a měla by odrážet spravedlnost a nestrannost. Pokud jde o procedurální otázky, měly by být plně vyjádřeny názory všech členských států a všem jejich návrhům by měla být přikládána stejná váha.

Pokud jde o otázku Ukrajiny, Čína vždy zastává názor, že je třeba respektovat svrchovanost a územní celistvost všech zemí, dodržovat cíle a zásady Charty OSN, brát vážně oprávněné bezpečnostní obavy všech zemí a podporovat veškeré úsilí směřující k mírovému řešení.

Jako odpovědná země bude Čína vždy stát na straně míru. Budeme spolupracovat s mezinárodním společenstvím a hrát konstruktivní roli při deeskalaci situace a hledání politického řešení krize. 

Děkuji vám, pane předsedající!

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy