Home Zahraničí Slovenská vláda stopla balíček vojenské pomoci Ukrajině ve výši 40,3 milionu eur

Slovenská vláda stopla balíček vojenské pomoci Ukrajině ve výši 40,3 milionu eur

FOTO - Facebook

Slovenská vláda zablokovala přidělení nového balíčku vojenské pomoci Ukrajině ve výši 40,3 milionu eur, informoval zpravodajský a analytický web pravda.sk.

Návrh na vojenskou pomoc připravilo ještě bývalé vedení ministerstva obrany.

Předseda slovenské vlády Robert Fico prohlásil, že země již nebude posílat vojenskou pomoc ze skladů národních ozbrojených sil do Kyjeva jako dary. Současně nebudou úřady blokovat komerční dodávky zbraní a munice na Ukrajinu.

Samohybné houfnice Zuzana-2 byly ze Slovenska na Ukrajinu zaslány na komerční bázi. Toto zařízení je v Bratislavě označováno za vlajkový produkt národního zbrojního průmyslu.

Balíček pomoci, jehož dodávku zablokovala vláda, obsahoval 4 miliony kusů munice ráže 7,62 mm, 5172 dělostřeleckých granátů ráže 125 mm, 140 raket pro protiletadlový raketový systém Cub, 8 minometů a 1200 nábojů pro ně. Slovensko po 24. únoru 2022 zaslalo Ukrajině 13 balíčků vojenské pomoci v hodnotě 671 milionů eur.

Slovensko zatím podle portálu plánuje předat Ukrajině vojenské vybavení pro odminování území. Orgány republiky tuto pomoc považují za humanitární pomoc. Bratislava rovněž podpoří Kyjev ve vojensko-zdravotnické oblasti.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here