Sněhové bouře v USA si vyžádaly 65 životů, problémy v letectví přetrvávají

Počet známých obětí rozsáhlých sněhových bouří ve Spojených státech se vyšplhal už na 65, napsal dnes zpravodajský server nbcnews.com. Jen v nejpostiženějším státě New York přišlo o život 34 lidí. I dnes jsou kvůli počasí v USA zrušeny tisíce letů. Velkou většinu z nich provozuje společnost Southwest Airlines, na níž se teď kvůli nezvládnutí situace snáší tvrdá kritika a pozornost federální vlády.

Mrazy a sněžení během svátečního víkendu zasáhly prakticky celé americké území s výjimkou západního pobřeží. Nejhůře postihly na západě státu New York ležící město Buffalo a jeho okolí. V oblasti přišlo o život nejméně 32 lidí. Starosta města s téměř 280 000 obyvateli Byron Brown bouři označil za pravděpodobně to nejhorší, co Buffalo za více než 50 let postihlo.

I do této části USA už přichází obleva a o víkendu by se teploty podle americké Národní meteorologické služby mohly pohybovat až kolem deseti stupňů Celsia. Úřady nicméně vyzývají obyvatele k trpělivosti, zatímco běží práce na odklízení ulic zablokovaných sněhem a opuštěnými automobily. V závějích zůstaly v posledních dnech uvězněné i sanitky a jiné vozy krizových pracovníků.

Současně s návratem k normálnímu životu se objevují hrůzné příběhy o lidech, kteří umřeli v zavátých ulicích nebo zůstali dlouhé hodiny odříznuti od okolního světa, píše agentura AFP. Příbuzní Anndel Taylorové z Buffala například popsali, jak mladá žena zapadla ve sněhu, když se vracela z práce minulý pátek. Taylorová prý volala policii, pomoci se ale ve vánici nedočkala. Když její auto o dva dny později našel známý rodiny, bylo už pozdě.

Oběti hlásí i dalších 11 států USA. Část lidí přišla o život v mrazivém počasí venku nebo při dopravních nehodách, další, když zůstali uvězněni doma bez energií. S výpadky proudu se během posledních dní potýkaly nejméně statisíce lidí. Ve většině případů se je ale podařilo obnovit.

Co se zatím nedaří, je návrat k normálu v letecké dopravě. Ještě dnes je podle CNN zrušeno 2714 letů, z nichž 2504 provozuje aerolinka Southwest. Společnost počítá s tím, že ve čtvrtek zruší dalších 2356 spojů. Její klienti, z nichž řada musela nocovat na letištích, navíc mají často problém spojit se se zástupci aerolinek a najít alternativní lety.

»Jejich systém se opravdu úplně zhroutil,« řekl CNN americký ministr dopravy Pete Buttigieg. »Dal jsem jasně najevo, že naše ministerstvo je bude hnát k zodpovědnosti vůči zákazníkům, aby se z této situace dostali a aby se to už nemohlo opakovat,« zdůraznil. Southwest, kterému teď hrozí pokuty, podle něj není schopen »zjistit ani to, kde se nacházejí jeho vlastní posádky, natož jeho cestující a natož zavazadla«.

Aerolinka sama, která je jedním z největších nízkonákladových dopravců na světě, dopady na své klienty označila za nepřijatelné a »upřímně« se za ně omluvila.

Agentura Reuters problémy Southwest v době, kdy je většina ostatních aerolinek zpět v normálním provozu, vysvětluje tím, že firma vydělává převážně na vnitrostátních letech, a její provoz není tak centralizovaný jako u jiných leteckých společností. Proto je Southwest zranitelnější, pokud špatné počasí nedovolí jeho zaměstnancům dostat se do práce.

Extrémní povětrnostní podmínky by přitom USA mohly zažívat i v příštích dnech, konkrétně západ země. Počasí tam podle předpovědi ovlivní fenomén označovaný jako »atmosférická řeka«, který může přinést několik dní se silným deštěm a sněžením. Meteorologové varují před rizikem bleskových záplav a sesuvů.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy