Spojené státy by neměly jít dále po nesprávné a nebezpečné cestě

Na konci roku 2022 si Spojené státy opět zahrávají s »ohněm«. Americký prezident Joseph Biden podepsal zákon o národní obraně pro fiskální rok 2023 (NDAA). Tento zákon obsahuje mnoho možností k útokům vůči Číně, a také vysílá vážný signál separatistickým silám »tchajwanské nezávislosti«.

Takzvaný NDAA pro rok 2023 je vnitrostátní zákon Spojených států a měl by se vyjadřovat k vnitřním záležitostem Spojených států. Cílí však na mezinárodní právo a bez ohledu na fakta hraje na »čínskou hrozbu« a bezdůvodně zasahuje do vnitřních záležitostí Číny. Nový zákon zejména obsahuje nezodpovědné poznámky k tchajwanské otázce a tvrdí, že vláda USA poskytne čínskému regionu Tchaj-wan do pěti let 10 miliard amerických dolarů ve formě »vojenské pomoci« a dvě miliardy amerických dolarů ve formě »vojenských půjček«, a vyžaduje urychlený prodej zbraní Tchaj-wanu.

Není pochyb o tom, že Spojené sáty předávají zbraně do rukou separatistickým silám »tchajwanské nezávislosti«, podněcují konfrontaci mezi oběma břehy Tchajwanského průlivu a staly se sabotérem míru a stability, bezpečnostním rizikem v Tchajwanském průlivu.

Před necelým měsícem oznámila Bidenova administrativa svůj sedmý balíček prodeje zbraní Tchaj-wanu za dva roky od svého nástupu do funkce prezidenta. NDAA 2023 zahrnuje zvýšení vojenské pomoci Tchaj-wanu. Jedná se tak ale o vážné porušení principu jedné Číny a tří společných čínsko-amerických komuniké a také vážná porušení politických závazků, které USA učinily vůči Číně. I mnohé veřejné mínění na tchajwanském ostrově poukazuje na to, že americký prodej zbraní Tchaj-wanu není vůbec zaměřen na ochranu jeho zájmů, ale s Tchaj-wanem zachází jako s dlouhodobým bankomatem a pěšákem USA, který bude tlačit na Tchajwanský lid.

Tchaj-wan je čínským Tchaj-wanem a vyřešení tchajwanské otázky je věcí čínského lidu, která nepotřebuje žádné cizí vměšování. Čínská armáda ve východní vojenské oblasti uskutečnila společné cvičení a vojenské manévry u ostrova Tchaj-wan, což bylo reakcí na současnou americko-tchajwanskou provokaci.

Tím bylo zdůrazněno, že americká strana nesmí zavádět negativní ustanovení související s Čínou v příslušných zákonech a neměla by jít dále po nesprávné a takto nebezpečné cestě. Měla by se vrátit k principu jedné Číny a ke třem společným čínsko-americkým komuniké.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy