Home Zahraničí Srbský prezident vyzývá NATO k odpovědnosti za bombardování Jugoslávie

Srbský prezident vyzývá NATO k odpovědnosti za bombardování Jugoslávie

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

NATO by se mělo zodpovídat za agresi proti Svazové republice Jugoslávie v roce 1999, prohlásil srbský prezident Aleksandar Vučić, který vystoupil na vzpomínkových akcích u příležitosti 24. výročí agrese NATO proti Jugoslávii.

»Je to 24 let, co jste roztrhali naše území, zabili 79 dětí, 2 500 občanů, nejen civilistů, ale i vojáků a policistů. Kdo jste, že zabíjíte naše vojáky a policisty na svém vlastním území a ve své vlastní zemi? Kde jste vzali právo zabíjet naše vojáky a policisty? Kdo vám toto právo dal?« řekla hlava státu.

»Nezabránili jste žádné humanitární katastrofě. V jedné svobodné a suverénní zemi máte ozbrojené povstalecké skupiny, které nevkročily na území jiné země,« upozornil Vučič.

Srbský prezident rovněž prohlásil, že republika zapomene na agresi NATO v roce 1999 teprve tehdy, až budou všichni Srbové vyhlazeni.

Srbsko si připomíná 24. výročí agrese NATO proti Jugoslávii. Letošní ústřední vzpomínková akce se koná v Somboru, kde v roce 1999 spadla první bomba a zemřel první srbský občan. Účastníky shromáždění a diváky divadelního představení v Somboru byli srbský prezident Aleksandar Vučič, prezident Republiky srbské, srbský patriarcha Porfirije a tisíce občanů.

Agrese NATO proti Svazové republice Jugoslávie začala 24. března 1999 a trvala 78 dní. Hlavním důvodem útočné operace NATO »Allied Force« bylo zabránit genocidě albánského obyvatelstva v Kosovu. Podle NATO během operace letectvo zemí NATO uskutečnilo 38 000 vojenských letů, přičemž více než 10 000 z nich bylo zaměřeno na dodávku bomb.

Podle srbských informací bylo v důsledku bombardování zabito 3500 až 4000 lidí a asi 10 000 jich bylo zraněno, z toho dvě třetiny tvořili civilisté. Materiální škody dosáhly 100 miliard dolarů. Během tří měsíců bombardování Jugoslávie ze strany NATO bylo na území Srbska svrženo 15 tun ochuzeného uranu v granátech. Během prvních deseti let po bombardování onemocnělo 30 000 lidí rakovinou, z nichž 10 000 až 18 000 zemřelo.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. Přesně tak, Severoatlantický pakt je zločinecká organizace. Státy NATO by konečně měly Srbsku vrátit ukradené území a zaplatit odškodnění.

Comments are closed.