Home Zahraničí Termín pro úplné stažení francouzských vojáků z Nigeru se rychle blíží

Termín pro úplné stažení francouzských vojáků z Nigeru se rychle blíží

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Francouzský vojenský kontingent, který stále zůstává v Nigeru, se z této západoafrické země stáhne do 22. prosince, informovala agentura France-Presse (AFP) s odvoláním na nigerijské vojenské úřady.

»Do 22. prosince všichni francouzští vojáci a jejich vybavení definitivně opustí Niger,« citovala AFP nigerijskou armádu. Podle zástupce nigerijských úřadů, který hovořil ve vysílání televize ORTN, již zemi opustilo 1346 francouzských vojáků a 80 % jejich vybavení. V současné době zůstává v Nigeru 157 příslušníků francouzského kontingentu, z nichž 75 tvoří technický personál, dodala armáda.

Dne 26. července se skupina vojáků z nigerské prezidentské gardy (PG) vzbouřila proti prezidentovi Mohamedu Bazoumovi a oznámila jeho odvolání z funkce. Po převratu povstalci vytvořili Národní radu pro ochranu vlasti, v jejímž čele stojí velitel PG generál Abdourahmane Tchiani. Mezi první rozhodnutí nových orgánů patřilo vypovězení dohod s Paříží o umístění francouzského vojenského kontingentu v Nigeru za účelem boje proti extremistickým skupinám. Na žádost nových nigerských orgánů začala Francie 10. října stahovat své vojáky ze západoafrické země. V té době bylo v Nigeru přibližně 1400 francouzských vojáků, 1000 v hlavním městě Niamey a dalších 400 v západních nigerských provinciích.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here