Ukrajina si předvolala polského velvyslance kvůli »nepřijatelným« komentářům o vděčnosti

Ukrajina si v úterý předvolala polského velvyslance kvůli »nepřijatelným« výrokům vysokého úředníka kanceláře polského prezidenta, který prohlásil, že Ukrajina není vděčná za pomoc této země. Informoval o tom web Politico.

Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí si pozvalo polského velvyslance Bartosze Cichockého do Kyjeva, aby s ním projednalo pondělní komentáře Marcina Przydacze, státního tajemníka v kanceláři polského prezidenta a vedoucího úřadu pro mezinárodní politiku.

»Během jednání bylo zdůrazněno, že výroky o údajném nevděku Ukrajinců za pomoc Polské republiky neodpovídají skutečnosti a jako takové jsou nepřijatelné,« uvedl v tiskové zprávě mluvčí ministerstva zahraničí v Kyjevě Oleg Nikolenko.

V rozhovoru pro polská média se Przydacz vyslovil pro prodloužení zákazu EU na některé ukrajinské vývozy s tím, že hájení zájmů polských zemědělců je velmi důležité. Przydacz také řekl, že Ukrajina dostala od Polska velkou podporu a měla by »začít oceňovat roli, kterou Polsko v posledních měsících a letech pro Ukrajinu sehrálo«. »Ukrajina by si měla začít vážit toho, co pro ni Polsko dělá,« řekl.

Na to reagoval zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Sybiha: »Kategoricky odmítáme pokusy některých polských politiků vnutit polské společnosti nepodloženou myšlenku, že Ukrajina si neváží pomoci Polska.« Dodal, že Ukrajina Polsku a jeho spojencům děkuje každý den.

»Jsou to Ukrajinci, kdo chrání hodnoty a bezpečnost našeho regionu, a dělají to také v zájmu Polska a celého svobodného světa,« dodal Sybiha s tím, že podpora Ukrajiny není charita, ale investice.

Později v úterý polské úřady na sociálních sítích uvedly, že si předvolaly ukrajinského velvyslance »v souvislosti s prohlášeními představitelů ukrajinských úřadů«.

Není to poprvé, co spojenec naznačil, že Ukrajina musí být svým spojencům vděčnější. V projevu před novináři na summitu NATO ve Vilniusu na začátku letošního léta britský ministr obrany Ben Wallace uvedl, že Ukrajina musí svým spojencům projevit »vděčnost«, aby si udržela dlouhodobou veřejnou a politickou podporu Západu.

Prezident Volodymyr Zelenskyj na to reagoval slovy, že nechápe, kolik toho ještě může pro vyjádření díků udělat. Vadym Prystaiko, ukrajinský velvyslanec ve Spojeném království, kritizoval Zelenského sarkastickou reakci s tím, že tón ukrajinského prezidenta není zdravý. Prystaiko byl brzy poté propuštěn.

(jb)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy