Home Zahraničí Trump byl obviněn ve čtyřech bodech obžaloby

Trump byl obviněn ve čtyřech bodech obžaloby

FOTO - pixabay

Bývalý americký prezident Donald Trump byl předvolán na 3. srpna k federálnímu soudu poté, co byl obviněn ve čtyřech bodech obžaloby.

Podle soudního dokumentu shledala velká porota důkazy poskytnuté úřady jako dostatečné pro vznesení následujících obvinění: »spiknutí s cílem podvést Spojené státy«, »spiknutí s cílem ovlivnit svědeckou výpověď«, »spiknutí proti právům amerických občanů« a »maření a pokus o maření řízení«.

Z dokumentu rovněž vyplývá, že večer 6. ledna 2021 se Trump a jeho společníci »pokusili využít násilí a chaosu na Kapitolu k tomu, aby pomocí falešných obvinění z volebního podvodu přesvědčili zákonodárce, aby odložili formální uznání výsledků voleb«. Trump se má dostavit k federálnímu soudu v metropolitní oblasti Washingtonu 3. srpna v 16.00.

Zvláštní prokurátor Jack Smith potvrdil obvinění proti Trumpovi a v souvislosti s obviněním ve zmíněném případu učinil v úterý večer na americkém ministerstvu spravedlnosti krátké prohlášení. »Útok na Kapitol naší země 6. ledna 2021 byl bezprecedentním útokem na ztělesnění americké demokracie. Jak je popsáno v obžalobě, byl podnícen lží. Lží obžalovaného, jejímž cílem bylo narušit základní funkci vlády USA – proces sčítání a potvrzování výsledků prezidentských voleb,« vyjádřil se Smith.

Policisty, kteří 6. ledna 2021 bránili Kongres, však označil za hrdiny a vlastence. V ten den bránili instituce a principy, na nichž jsou Spojené státy založeny, domnívá se zvláštní žalobce. Dodal také, že jeho úřad bude usilovat o rychlý soudní proces s Trumpem. »V tomto případě bude můj úřad usilovat o urychlený proces, aby naše důkazy mohly být předloženy soudu a posouzeny porotou,« uvedl Smith. Uvedl, že »probíhá vyšetřování dalších osob«, ale podrobnosti neuvedl.

Smith uvedl, že obvinění proti Trumpovi jsou v tuto chvíli neprokázaná a že »by měl být považován za nevinného, dokud se jeho vina plně neprokáže u soudu«.

Americký generální prokurátor Merrick Garland označil vyšetřování proti bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi za »největší v historii« Spojených států.

Bývalý americký viceprezident Mike Pence v komentáři k obžalobě bývalé hlavy státu Donalda Trumpa řekl, že člověk, který se staví nad ústavu, nemůže být prezidentem Spojených států.

Předseda Sněmovny reprezentantů Kongresu USA republikán Kevin McCarthy označil Trumpova obvinění za pokus odvést pozornost od Bidenových. Na své twitterové stránce napsal, že v posledních dnech se ve Spojených státech stala známá řada odhalení a obvinění, která se týkala Huntera Bidena a také jeho otce během jeho působení ve funkci viceprezidenta USA (2009–2017). »Všichni v Americe viděli, co se stane dál: pokus ministerstva spravedlnosti odvrátit pozornost od zpráv a zaútočit na favorita v boji o nominaci na post šéfa americké administrativy v příštích volbách,« řekl McCarthy.

Trump hodlá kandidovat na prezidenta v roce 2024. Soudě podle výsledků průzkumů veřejného mínění má velkou šanci být oficiálně nominován Republikánskou stranou jako jejího kandidáta na post hlavy státu. 

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here