Home Zahraničí Ukrajina zatím nemá dostatek zbraní pro ofenzivu, říká poradce Zelenského

Ukrajina zatím nemá dostatek zbraní pro ofenzivu, říká poradce Zelenského

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Kyjev zatím nemá dostatek zbraní, aby mohl v létě podniknout úspěšnou protiofenzívu, uvedl v rozhovoru pro Sunday Times Igor Žovkva, zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského a jeho hlavní poradce pro zahraniční záležitosti.

»Nejsem voják. Pracuji na diplomatické frontě a mým úkolem je více zbraní, více podpory, více munice,« řekl, »Ale pokud chcete zahájit úspěšnou protiofenzívu, potřebujete mít k dispozici vše, včetně dělostřelectva, obrněných vozidel a tanků, takže pravděpodobně nemáme dostatek zbraní.«

Žovkva připustil, že Ukrajina také postrádá systémy protivzdušné obrany, a obvinil evropské země z toho, že nevyvíjejí dostatečný ekonomický tlak na Rusko, které má stále značné zisky z prodeje energie.

V dřívějším rozhovoru pro Wall Street Journal ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj uvedl, že Kyjev je připraven na protiofenzívu, která by mohla následovat podle různých scénářů.

Téma možného protiútoku ukrajinských jednotek se v médiích probírá již několik měsíců a zmiňují se různé termíny. Ruské ministerstvo zahraničí již dříve uvedlo, že otevřené spekulace západních zemí o chystaném ukrajinském protiútoku potvrzují jejich přímé zapojení do konfliktu.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here