Home Zahraničí USA chystají další »obrannou dohodu«, tentokrát se Švédskem

USA chystají další »obrannou dohodu«, tentokrát se Švédskem

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Švédsko a Spojené státy se připravují na uzavření dohody o obranné spolupráci, podle níž budou mít Spojené státy přístup na švédské vojenské základny pro skladování vojenského vybavení a techniky. Informuje o tom agentura TT.

Agentura upřesňuje, že Švédsko tak bude moci v případě potřeby »rychleji přijmout americkou vojenskou pomoc«. Dohoda rovněž upřesní, jaký druh amerického vojenského vybavení bude na území království skladován.

Jednání probíhají od ledna a podle švédského ministra obrany Paala Jonsona by měl být dokument hotov tento týden a mohl by vstoupit v platnost na podzim příštího roku. »Je důležité, že budeme mít v severní Evropě silnou americkou přítomnost. Bude to mít odstrašující a stabilizační účinek,« cituje agentura šéfa armády.

Hovoříme o již existujících vojenských základnách na území Švédska, ale kolika z nich a kterých se bude dohoda týkat, zatím nebylo zveřejněno. Podle deníku Dagens Nyheter se během rozhovorů hovořilo o základnách v blízkosti měst jako Östersund, Luleå, Göteborg a Gotland. Podle Jonsona by švédsko-americká dohoda neměla zvýšit úroveň vojenského ohrožení Švédska. Zdůraznil, že nová spolupráce »usnadní NATO obranu pobaltských států a Finska«. »Dohoda je založena na švédské suverenitě, legislativě a souhlasu,« věří Jonson.

Maďarsko, pobaltské státy, Polsko a Česká republika již podobnou dohodu s USA uzavřely. Dánsko a Finsko, stejně jako Švédsko, stále jednají.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here