FOTO - pixabay

Úřady Spojených států nehodlají hledat náhradu za technologie vyvinuté společností SpaceX kvůli výrokům jejího majitele, podnikatele Ilona Muska, které americká média a veřejnost považují za antisemitské.

»Nejsem si vědom žádného pokusu o to,« odpověděl mluvčí Pentagonu John Kirby na otázku, zda se americká administrativa plánuje vzdát technologií SpaceX nebo hledat náhradu. »Partnerství veřejného a soukromého sektoru má skutečné výhody, pokud jde o hrozby a výzvy v oblasti národní bezpečnosti. Soukromý sektor nabízí inovace, kterých by bylo pošetilé se vzdát,« zdůraznil.

Mluvčí nicméně poznamenal, že americká administrativa stále považuje Muskovu rétoriku za nevhodnou. »Nejsem si vědom žádných snah o řešení našich obav z jeho rétoriky. To však neznamená, že souhlasíme s antisemitskou rétorikou, kterou šíří, nebo ji jakkoli schvalujeme,« uvedl.

Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová se zase vyhnula odpovědi na otázku, zda Bílý dům plánuje pozastavit Muskův účet na sociální síti X. Odmítla také upřesnit, zda Muska kontaktovali představitelé americké administrativy. »O žádných rozhovorech nemám co sdělit, ale rozhodně budeme i nadále odsuzovat jakékoli nenávistné projevy, které jsou nebezpečné,« uvedla Jean-Pierreová.

Již dříve Musk komentoval příspěvek uživatele sociální sítě X, který napsal, že »židovské komunity podporují stejnou dialektickou nenávist vůči bělochům, jakou požadují zastavit vůči sobě«. Podnikatel s tímto tvrzením souhlasil.

Deník Washington Post rovněž uvedl, že Musk již dříve uvolnil omezení, která se týkala obsahu zpráv zveřejňovaných na sociální síti X, kterou vlastní. Konkrétně snížil počet zaměstnanců odpovědných za moderování obsahu a rozpustil týmy, které monitorovaly výskyt »toxických informací«. Publikace uvádí, že tento týden skupina 164 židovských představitelů obvinila Muska ze »šíření antisemitismu« a vyzvala velké inzerenty, aby »přestali financovat X z výdajů na reklamu« a aby Apple a Google odstranily platformu ze svých obchodů s aplikacemi.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here