Home Zahraničí Vučić: Obrannou linii před nelegální migrací je třeba přesunout na jih

Vučić: Obrannou linii před nelegální migrací je třeba přesunout na jih

FOTO - ČTK/Pavel Němeček

Srbsko se dohodlo s Rakouskem a Maďarskem na posílení společných hlídek na jižní hranici a systému vracení neúspěšných žadatelů o azyl. Bělehrad na žádost Bruselu rovněž sladí svou vízovou politiku s Evropskou unií tak, aby oslabil nelegální migraci na takzvané balkánské trase.

»Společně jsme se domluvili, že s podporou Maďarska a Rakouska nasadíme více policistů na hranici se Severní Makedonií,« řekl podle agentury Beta srbský prezident Aleksandar Vučić s tím, že »obrannou linii« před nelegální migrací je třeba přesunout na jih. Podle něj se Srbsko potýká s problémy na své severní hranici, kde se migranti směřující do EU momentálně hromadí.

Vučić dále uvedl, že s rakouským kancléřem Karlem Nehammerem a maďarským premiérem Viktorem Orbánem dosáhl dohody také na vracení těch migrantů, kteří v Rakousku či Maďarsku nemají nárok na poskytnutí azylu. Náklady na vyhošťování migrantů ze Srbska do zemí jejich původu budou sdílet všechny tři zúčastněné země, dodal.

Srbsko podle Vučiče zavedlo vízový režim s Tuniskem a učiní tak i v případě dalších dvou zemí, čímž bude mít sladěnou vízovou politiku s EU. Brusel v uplynulých týdnech naléhal na Bělehrad, aby zavedl víza s některými zeměmi, jejichž občané ve zvýšené míře využívali srbské území ve snaze dostat se dále do EU.

Evropská pohraniční agentura Frontex za posledních devět měsíců eviduje více než 106 000 nelegálních vstupů do EU ze zemí západního Balkánu, což je o 170 procent více než ve stejném období loňského roku. Některé státy včetně Rakouska nebo Česka kvůli tomu zpřísnily kontroly na vnitřních hranicích EU.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here