Wang I vyzývá k vzájemné důvěře k podpoře bezpečnějšího světa

Wang I), ředitel úřadu zahraniční komise ústředního výboru Komunistické strany Číny, zopakoval postoj Číny k mírovému rozvoji a vyzval k vzájemné důvěře při podpoře bezpečnějšího světa.

Wang I, rovněž člen politického byra Ústředního výboru KSČ, učinil své poznámky na letošní Mnichovské bezpečnostní konferenci, mezinárodní platformě pro diskuse o globálních bezpečnostních otázkách. »Lidská společnost, která stojí v kritickém bodě dějin, nesmí opakovat cestu antagonismu, rozdělení a konfrontace a nesmí upadnout do pasti hry s nulovým součtem, války a konfliktu,« řekl ve svém projevu.

Udělat ze světa bezpečnější místo je silnou touhou všech lidí, společnou odpovědností všech zemí a co je důležitější, správným směrem pro pokrok naší doby, zdůraznil Wang I.

»Pro bezpečnější svět musíme všichni trvat na respektování suverenity a územní celistvosti všech zemí, na mírovém řešení sporů prostřednictvím dialogu a konzultací, na návratu k cílům a zásadám Charty OSN a na klíčové roli vývoje,« řekl Wang I.

Pokračoval slovy: »S každým zvýšením síly Číny bude ve světě více naděje na mír; se všemi zeměmi spolupracujícími na mírovém rozvoji bude budoucnost lidstva naplněna světlem.«

Všiml si, že Čína a Evropa jsou dvě hlavní síly, dva hlavní trhy a dvě hlavní civilizace v procesu multipolarizace, Wang I řekl, že rozhodnutí Číny a Evropy jsou zásadní pro směřování světa. Vyzval evropskou stranu, aby se spojila s Čínou a společně vybudovala bezpečnější svět.

Podle Wanga I Čína vysvětlí svůj postoj k urovnání ukrajinské krize prostřednictvím politického urovnání v dokumentu a zveřejní koncepční dokument globální bezpečnostní iniciativy, aby navrhla schůdnější iniciativy k řešení dnešních bezpečnostních dilemat.

Asi 150 vysokých úředníků, včetně více než 40 hlav států a vlád a vůdců mezinárodních organizací se účastní třídenní mnichovské bezpečnostní konference, aby prodiskutovali naléhavé globální bezpečnostní výzvy a obavy, včetně rusko-ukrajinského konfliktu. Poprvé za dvě desetiletí však nebyli na akci pozváni ruští lídři.

Pro mír je nutná pevná opozice vůči »nezávislosti Tchaj-wanu«

Mír v Tchajwanském průlivu by měl být udržován prostřednictvím pevné opozice vůči separatistickým silám »tchajwanské nezávislosti« a neochvějného dodržování principu jedné Číny, což je také konsensus mezinárodního společenství, řekl Wang I, když odpovídal na otázky týkající se Tchaj-wanu.

Wang I uvedl, že Tchaj-wan je součástí Číny od pradávna, nikdy nebyl státem a státem se nikdy nestane, což je skutečný status quo tchajwanské otázky.

»Nejsme to my, ale separatistické síly ‚tchajwanské nezávislosti‘, kdo chce změnit tento status quo,« poznamenal a zdůraznil, že činy »nezávislosti Taiwanu« jsou neslučitelné s mírem a stabilitou v Tchajwanském průlivu »jako oheň a voda«.

Vzhledem k tomu, že všechny strany zdůrazňovaly potřebu chránit suverenitu a územní celistvost v otázce Ukrajiny, měl by být tento princip dodržován i v otázce Tchaj-wanu, řekl.

Wang I poukázal na to, že suverenita a územní celistvost Číny by měly být pevně podporovány a neměly by se uplatňovat dvojí standardy v hlavních otázkách.

Pro ukrajinskou krizi je nezbytný dialog

Čína »nestála nečinně stranou, ani nepřilévala olej do ohně« ohledně krize na Ukrajině a nadále volá po míru a dialogu, zdůraznil Wang I, když odpovídal na otázku o ukrajinských otázkách.

»Navrhuji, aby všichni začali v klidu přemýšlet, zejména přátelé v Evropě, o tom, jaké úsilí můžeme vyvinout, abychom tuto válku zastavili,« řekl Wang I.

Poukázal také na to, že existují »některé síly, které zdánlivě nechtějí, aby jednání byla úspěšná nebo aby válka brzy skončila«. Wang I zmínil, že Čína ve svém pozičním dokumentu k ukrajinské krizi prohlásí, že musí být respektována územní celistvost všech zemí.

Americké zacházení s incidentem s balónem je »hysterické«

Vysoký čínský diplomat při odpovídání na související otázku kritizoval americké řešení incidentu s balónem jako »nepředstavitelné« a »hysterické«.

Napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami vzplanulo poté, co Bílý dům nařídil stíhačce F-22 sestřelit u pobřeží Jižní Karolíny to, o čem se domníval, že je sledovací balón.

Wang I řekl, že balón byl zbloudilou civilní vzducholodí, a řekl, že americký čin je »absurdní« a porušuje mezinárodní normy. Po celém světě je tolik balónů, takže je USA všechny sestřelí, ptal se Wang I.

Vyzval USA, aby ukázaly svou upřímnost a napravily své chyby, postavily se čelem a vyřešily tento incident, který poškodil čínsko-americké vztahy.

Odsoudil také USA za jejich »zavádějící« vnímání Pekingu jako geopolitické výzvy a hrozby, když řekl, že se Washington snaží »pošpinit« Čínu.

S odkazem na americké čipy, které fungují jako příklad, Wang I řekl, že jde o »100 procentní protekcionismus, 100 procentní sobectví, 100 procentní jednostrannou akci«.

Wang I vyzval USA, aby přijaly objektivní a nestranný pohled na rozvoj Číny, prosazovaly pozitivní a pragmatickou politiku vůči Číně a spolupracovaly s čínskou stranou na podpoře zdravého a stabilního návratu na cestu čínsko-amerických vztahů.

To slouží nejen zájmům obou zemí a národů, ale také splňuje všeobecná očekávání mezinárodního společenství, dodal.

Koncepční dokument iniciativy pro globální bezpečnost

Čína brzy zveřejní koncepční dokument o své globální bezpečnostní iniciativě Global Security Initiative (GSI), řekl Wang I během svého projevu na konferenci. Iniciativu navrhl čínský prezident Si Ťin-pching loni v reakci na narůstající konflikty a bezpečnostní výzvy v dnešním světě.

Wang I uvedl, že cílem dokumentu je navrhnout systematičtější přístup a praktičtější opatření k řešení globálních bezpečnostních problémů. Poznamenal, že prezident Si Ťin-pching navrhl Globální rozvojovou iniciativu Global Development Initiative (GDI) a GSI, které nabídly čínské návrhy a moudrost pro prosazování míru a rozvoje, tedy dvou hlavních problémů, kterým lidstvo čelí.

Více než 100 zemí a mnoho mezinárodních organizací, včetně Organizace spojených národů, vyjádřilo podporu těmto dvěma iniciativám.

Podle Wanga I se ke Skupině přátel GDI připojilo téměř 70 zemí.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy