Policisté na hranici mezi Německem a Francií v německém Kehlu, 17. března 2020. FOTO - Xinhua/Ulrich Hufnagel

V souvislosti s obavami spojenými s extremistickým násilím a nelegální migrací několik zemí Evropské unie (EU), které jsou součástí schengenského prostoru, jenž obvykle umožňuje volný pohyb osob, v poslední době přistoupilo ke zpřísnění přeshraničních kontrol.

Ve čtvrtek oznámil chorvatský premiér Andrej Plenković dočasné obnovení hraničních kontrol se Slovinskem, několik hodin poté, co slovinská vláda rozhodla o zavedení hraničních kontrol s Chorvatskem a Maďarskem od soboty do 30. října.

»Je třeba okamžitě jednat, abychom zajistili veřejný pořádek a bezpečnost našich občanů i občanů Evropské unie,« uvedla slovinská vláda v prohlášení.

Ve středu Itálie dočasně pozastavila platnost schengenských pravidel EU pro volný pohyb osob a obnovila pasivní hraniční kontroly se Slovinskem.

Vozidla čekají ve frontách v Obrezje, jednom z hlavních hraničních přechodů spojujících hlavní města Slovinska a Chorvatska, ve Slovinsku 7. dubna 2017. Cestující byli v pátek, první den zavedení přísnějších hraničních kontrol na vnější hranici schengenského prostoru, svědky dlouhých front na hraničních přechodech mezi Slovinskem a Chorvatskem. FOTO – Xinhua/Matic Stojs

Na hranici mezi Itálií a Slovinskem začnou kontroly 21. října a potrvají nejméně deset dní, uvedla italská vláda a dodala, že cílem je »rychlý návrat« k bezkontrolnímu přechodu hranic, opatření však mohou být ještě prodloužena.
»Pozastavení platnosti Schengenské dohody o volném pohybu osob v Evropě bylo nezbytné kvůli zhoršující se situaci na Blízkém východě, nárůstu migračních toků na balkánské trase a především z důvodů národní bezpečnosti,« uvedla italská premiérka Giorgia Meloniová na sociálních sítích.

Německo v pondělí rovněž oznámilo Evropské komisi zavedení dočasných kontrol na svých hranicích s Polskem, Českou republikou a Švýcarskem v rámci boje proti nelegální migraci.

Toto rozhodnutí přišlo v době, kdy se »byznys převaděčů stává stále brutálnějším a bezohlednějším«, uvedla německá ministryně vnitra Nancy Faeserová. Do začátku října Německo odhalilo již 98 000 neoprávněných vstupů, což je o 6000 více než za celý loňský rok.

Policejní kordon na místě střelby v belgickém Bruselu 16. října 2023. Při střelbě, která v pondělí večer otřásla Bruselem, byli zabiti dva švédští fotbaloví fanoušci, a to v době, kdy belgický tým Red Devils hrál proti Švédsku na stadionu krále Baudouina vzdáleném 4,8 km od místa činu. FOTO – Xinhua/Liu Yuxuan

Zavedení těchto omezení na hranicích přišlo v době, kdy řada evropských zemí v poslední době zaznamenala nárůst incidentů v oblasti veřejného pořádku.

Poté, co 45letý střelec tuniského původu zastřelil v pondělí večer v centru Bruselu dva švédské občany, vyhlásily belgické úřady pro celou zemi zvýšený stupeň teroristického ohrožení.

V úterý Itálie zatkla dvě osoby podezřelé z náboru pro Islámský stát. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani bagatelizoval bezprostřední hrozbu teroristického útoku v Itálii, ale uvedl, že je důležité, aby země zůstala ostražitá.

V posledních dnech navíc několik evropských letišť obdrželo výhrůžky bombovým útokem. Podle francouzské policie bylo ve čtvrtek evakuováno nejméně sedm letišť, včetně letišť v Lille, Lyonu, Bordeaux, Nantes a Toulouse.

Muž si prohlíží díru po kulce z pondělní večerní střelby v Bruselu, Belgie, 17. října 2023. Belgická federální prokuratura v úterý potvrdila, že podezřelý z pondělní večerní střelby v Bruselu, která si vyžádala dva mrtvé a jedno zranění, byl identifikován a je po smrti. FOTO – Xinhua/Zhao Dingzhe

Kvůli bombové hrozbě bylo ve středu evakuováno také letiště Ostend-Bruges na severozápadě Belgie.

Probíhající válka v Gaze zvýšila napětí v mnoha evropských zemích, zejména ve Francii a Německu, kde žijí největší židovské a muslimské komunity v Evropské unii.

Palestinsko-izraelský konflikt vkročil již do druhého týdne a jeho konec je stále v nedohlednu. Není jisté, jak dlouho budou země Schengenu nadále uplatňovat takové hraniční kontroly a zda je budou následovat další země.

Na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil chorvatský premiér Plenković: »Schengen neskončil, ale má problém. Zavedení hraničních kontrol není novinkou, přichází v důsledku migračních trendů a hodnocení zvýšených bezpečnostních hrozeb v důsledku terorismu.«

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here