ČRa nechaly odstřelit nevyužívané věže vysílače u Topolné, radnice nic nevěděla

České radiokomunikace (ČRa) dnes nechaly zbourat nevyužívané věže vysílače u Topolné na Uherskohradišťsku. Na konci loňského roku ukončily po desítkách let jejich provoz. Pro dva 270 metrů vysoké stožáry v krajině mezi Uherským Hradištěm a Zlínem neměly ČRa využití, jejich údržba navíc byla nákladná. Na bourání vysílačů dnes upozornil Český rozhlas Zlín.

Bourání stožárů začalo dnes ráno, demoliční práce pokračovaly do odpoledních hodin. »Máme na to demoliční firmu, která demolice provádí. Jsou to odborníci. Postarají se o všechno,« uvedla mluvčí Anna Tůmová.

Podle Botka byla demolice nečekaná. Obec usilovala o to, aby byly stožáry památkově chráněny. »To, že dneska dojde k odstřelu, jsme nevěděli. Já jsem se to dozvěděl ráno v osm hodin od občanů, kteří tam viděli zvýšený pohyb lidí, a došlo jim, o co se jedná. Samozřejmě jsme to tušili, protože jsme se před časem vyjadřovali k demoličnímu výměru ve stavebním řízení,« řekl starosta Topolné Ladislav Botek (BEZPP). Zástupci obce podle něj předpokládali, že zůstává reálná možnost památkové ochrany objektů. »To znamená hra o to, zda by se to nedalo vyhlásit jako národní technická památka,« doplnil starosta.

Demolici stožárů však ČRa podle Tůmové dlouhodobě připravovaly. »S úřady okolních obcí a starosty jsme jednali delší dobu. Takhle velká záležitost a demoliční práce tohoto charakteru se nedají udělat najednou. Už delší dobu to řešíme, potřebovali jsme veškerá povolení od příslušného stavebního úřadu, životního prostředí a dalších. Takže to není tak, že by to nevěděli,« řekla Tůmová.

Kvůli demolici stožárů vládne podle starosty v Topolné zklamání. »Vysílače k naší obci patřily. Spousta lidí tam pracovala. Vojáci, kteří to v minulosti hlídali a založili si tady rodiny, k tomu měli samozřejmě vztah,« řekl Botek.

Vysílač v Topolné ukončil provoz loni na silvestra, kdy Český rozhlas kvůli finanční náročnosti definitivně přestal vysílat na středních a dlouhých vlnách. Právě pro AM vysílání stožáry sloužily. V provozu byly od 50. let minulého století a do svého zbourání byly 11. nejvyšší stavbou České republiky.

Původně měl signál z vysílače pokrývat území tehdejšího Československa. V minulosti ale bylo možné signál z něj zachytit i v Číně, Japonsku, Indii nebo na Madagaskaru. Před ukončením jeho provozu byl signál z Topolné po setmění, kdy se dlouhé vlny šíří nejlépe, zachytitelný ve velké části Evropy.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy