Evropské prvenství a unikát! Zoo Praha rozmnožila extrémně choulostivé želvy dlaždicovité

Zoo Praha slaví mimořádný chovatelský úspěch. Tým kurátora Petra Velenského dokázal rozmnožit extrémně choulostivé želvy dlaždicovité. Dvě mláďata těchto houbožravých plazů se zde vylíhla jako vůbec v první zoo na celém kontinentě. Do nedávna byly přitom světově považovány dokonce za nechovatelné. Cesta k vylíhlým mláďatům byla trnitá, řekl Filip Mašek, tiskový mluvčí Zoo Praha.

»Bez nadsázky mohu říct, že za odchovem stojí patnáct let našeho snažení,« řekl kurátor plazů Petr Velenský. »První tři samice jsme obdrželi v dubnu 2008. Teprve v roce 2014 jsme těmto houbožravým, ke stresu náchylným a psychicky labilním želvám vyprecizovali podmínky terária ve Velemlokáriu do takové podoby, se kterou jsme my i želvy byli spokojení. Ve stejném roce k nám dorazil i domnělý samec, avšak ten se záhy ukázal být čtvrtou samicí v našem chovu,« popsal Velenský.

Zatímco čtveřice samic prosperovala v expozici, která imituje chladné horské prostředí tropů jihovýchodní Asie, samec byl dál k nenalezení zejména proto, že pražská zoo chová tento druh jako jediná v Evropě. Pátrání proto zahrada rozšířila do celého světa. Až v roce 2020 se do Zoo Praha dostala informace o vhodném jedinci v Taipei Zoo na Tchaj-wanu. Ale ani tehdy peripetie neskončily.

»Se Zoo Taipei máme vřelé vztahy, ostatně pochází z ní i náš pár luskounů, avšak kýžený samec želvy dlaždicovité se do tamní zoo dostal jako zabavené zvíře. Jeho cestu k nám proto zkomplikoval legislativní proces. Po velmi perném vyřízení administrativy a transportu, který tento druh nesnáší dobře, k nám samec dorazil až v prosinci 2022,« popsal vývoj k sestavení chovu Velenský.

Ihned po konci karantény začal samec s námluvami. Na konci letošního března nakladla jedna ze samic snůšku vajec do hnízdní kupy, kterou pečlivě střežila. Vedle nezvyklého jídelníčku je totiž další zvláštností těchto želv i rodičovská péče o vejce. 4. června se z nich vylíhly dvě malé želvy, které zatím zůstávají v zázemí. Skupinu dospělců však mohou návštěvníci pozorovat ve Velemlokáriu.

Želvy dlaždicovité jsou podle Červeného seznamu IUCN ohroženým druhem, v Číně pak dokonce kriticky ohroženým. Příčinou je vedle ztráty přirozeného prostředí i ilegální obchod na asijských trzích. Úspěšné rozmnožení v Zoo Praha je proto velmi důležitým počinem. Pokud se odchov zdaří, může vznikající pražská metodika pomoct v chovu i dalším chovatelským institucím.

Želva dlaždicovitá (Manouria impressa) vypadá jako typická suchozemská želva, ale má netypicky tvarovaný krunýř, díky čemuž je považována za nejhezčí pozemní želvu Asie. Karapax (hřbetní část krunýře želvy), je oválný, shora jakoby zploštělý, což jí vysloužilo český název dlaždicovitá. Všechny okrajové štítky jsou silně zubaté a ty zadní mírně nadzvižené a zoubkování je i u krčních štítků. Karapax má žlutohnědou až hnědou barvu a dorůstá délky cca 31 cm. Dospělý jedinec váží až 3 kilogramy. Kresba na jednotlivých štítkách je charakteristicky paprskovitá. Plaston (spodní část krunýře), je žlutohnědý s tmavými švy, občas se vyskytuje také tmavé žilkování. Charakteristickým znakem je dvojité dělení ocasního štítku. Samci mají silnější a delší ocas.

Obývají vlhkou zónu vždy zeleného tropického horského lesa až hor jihovýchodní Asie. Vyhledává prostředí s vysokou relativní vlhkostí vzduchu. Nemá ráda přímé sluneční záření a mnoho času tráví zahrabaná ve vlhké půdě nebo vlhkém listí.

Zoo Praha je jediná v Evropě, kde lze želvy dlaždicovité spatřit na vlastní oči, tak neváhejte a jděte se na ně podívat.

(mac)

FOTO – Zoo Praha/Miroslav Bobek a Petr Velenský, Facebook/Zoo Praha/Petr Hamerník, commons.wikimedia.org/Daderot

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy