Koho pak to vylákalo sluníčko a teplé počasí ven v Plzni?

V plzeňské zoologické zahradě vylákalo sluníčko s teplým počasím do venkovních expozic mnoho tamních obyvatel, a to i těch nedávno narozených. Podívejte se, jak se líbí venku například týdenní samičce velblouda dvouhrbého nebo klokánku, který se osmělil a opustil bezpečí mámina vaku. Ven nelezou jen zvířátka, ale také nádherné a zajímavé květy rostlin, stromů a keřů. Pokochejte se, a nasávejte pozitivní pohodovou energii.

Týden bylo včera malé samici velblouda dvouhrbého, kterou přivedla na svět samice Tereza. Protože v mezidobí uhynul chovný samec Mulisák, jde o jeho posledního potomka, tedy pohrobka. Mládě se řadí již do třetí desítky velbloudů dvouhrbých neboli drabařů narozených v Zoo Plzeň. Chov zde začal v březnu 1997 populární velbloudicí Josefínou. Týdenní samička velblouda dvouhrbého i s matkou Terezou již chodí do venkovního výběhu.

Jarní novinky v botanice a také mláďata jsou snad v každém koutě plzeňské zoo, v čele s »australskými« přírůstky. Australský babyboom přinesl hned čtyři různá mláďata vačnatců. »Mládě klokana bažinného zatím neopouští vak, ale na svět z mámina vaku poprvé vykouklo na začátku března a od té doby to zvědavě provádí stále častěli. Jejich expozice je západně od výběhu šimpanzů. Matkou klokana rudokrkého je albinotická samice Albína, která má po dlouhé době stejně barevné mládě. Předchozích několik mláďat měla hnědých. Mládě v těchto dnech začalo na krátko opouštět vak. Také mládě klokana obrovského vyskočilo z vaku na začátku dubna. Je to sameček a váží šest a půl kilogramu. Posledním vačnatcem s mládětem je kusu liščí. Rodiče malou samičku, která od koncem března již ‚jezdí‘ na zádech své matky, kde je dobře vidět, odchovávají po dlouhé pauze ve veřejné expozici nedaleko hlavní pokladny,« popsala vrchní chovatelka Kristýna Rothová.

Podzimní mládě kudu velkého již také využívá se stádem venkovní výběh, který mají společný se žirafami a dalším druhem antilop – buvolcem běločelým. Jejich mládě je jen o několik týdnů starší, než mládě kudu velkého.

Při návštěvě plzeňského zoo můžete navštívit i »odzimované« suchozemské středomořské želvy v expozici Mediterraneum v kopci nad restaurací Kiboko.

Nově je zde k vidění i tvořící se kolekce jihoamerických ptáků v expozicích pavilonu Amazonie v čele s trubačem agami a arasarim zeleným z příbuzenstva tukanů, kteří se tak vracejí po víceleté přestávce.

Do letní expozice byli cca před měsícem ze zimování přemístěni také australští pelikáni a opravený je také srub ptáků sibiřského lesa.

Za navštívení stojí také čtvrtý v Plzni odchovávaný malý šimpanzí sameček, který dostal jméno Dumay. Toto nejnovější mládě šimpanze učenlivého, poddruhu šimpanz čego přišel na svět 28. prosince loňského roku. Pro matku Máriu je prvním odchovaným mládětem v životě, po několika neúspěšných pokusech. Pro otce Siriho je Dumay prvním mládětem po dlouhých letech a prvním zplozeným potomkem v plzeňské zoo. Matce i otci Dumaye je 37 let.

Předchozí narozená mláďata šimpanze učenlivého, poddruhu šimpanz čego v Zoo Plzeň se jmenovala Caila (2020), Bamia (2003), a úplně prvním pojmenovaným mládětem byl sameček Alan v roce 1978.

Jméno nejnovějšímu mláděti vybrali hlasováním na webu a sociálních sítích sami příznivci plzeňské zoo, ze tří návrhů od ošetřovatelů šimpanzů. Bylo započteno 6448 platných hlasů a nejvíce dostalo jméno Dumay, celkem 2468 hlasů. Význam jména Dumay je »samec«. 

Šimpanzi jsou v Plzni chováni od roku 1964, v roce 2000 byl postaven venkovní přírodní výběh a sestavena větší tlupa. V roce 2023 byla venkovní expozice za více než sedm milionů korun zmodernizována. Tlupa šimpanzů je nyní složena z jednoho dospělého samce, čtyř dospělých samic, samičky Cailu a malého Dumaye.

Marcela Špičková

FOTO – Zoo Plzeň/K. Misíková, Zoo Plzeň

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy