Ve městech se v červenci nejlépe dýchalo v Olomouckém kraji, na venkově v Libereckém

Z hlediska rozptylových podmínek byl červenec, v porovnání s 10letým průměrem 2013–2022, hodnocen na hranici mezi standardními a zlepšenými rozptylovými podmínkami, napsal na své facebookové stránce Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Do konce července nebyl podle meteorologů překročen denní imisní limit pro 24hod. koncentraci PM10. »Hodnota imisního limitu pro denní maximum klouzavého 8hodinového průměru O3 byla v červenci překročena na 57 stanic z 60. Imisní limit pro O3 byl překročen na jedné stanici,« uvedli meteorologové. »Na základě hodnocení situace s využitím indexu kvality ovzduší lze konstatovat, že kvalita ovzduší byla během července na měřicích stanicích převážně přijatelná,« dodali.

Zhoršení kvality ovzduší v letním období (duben–září) je podle ČHMÚ zapříčiněno větším vlivem přízemního ozonu. Nárůst koncentrací přízemního ozonu v jarních a letních měsících je dán výskytem příznivých meteorologických podmínek pro jeho vznik, tedy vysoké intenzity slunečního záření, vysokých teploty a nižší vlhkosti vzduchu.

Na městských a předměstských stanicích se velmi dobrá až dobrá kvalita ovzduší vyskytovala nejčastěji v Olomouckém kraji (37 %), nejméně často v Ústeckém kraji (25 %). Zhoršená až špatná kvalita ovzduší byla zaznamenána v aglomeraci Praha, v Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji a v aglomeracích Brno a O/K/F-M (méně než 1 %).

Na venkovských stanicích se velmi dobrá až dobrá kvalita ovzduší vyskytovala nejčastěji v Libereckém kraji (34 %), nejméně často ve Zlínském kraji (13 %). Zhoršená až špatná kvalita ovzduší byla zaznamenána ve Středočeském, Ústeckém a Libereckém a v Jihomoravském kraji bez aglomerace Brno (méně než 1 %).

Na dopravních stanicích se velmi dobrá až dobrá kvalita ovzduší vyskytovala nejčastěji v Jihočeském kraji (38 %), nejméně často v Ústeckém kraji (13 %). Zhoršená až špatná kvalita ovzduší byla nejčastěji zaznamenána v aglomeraci Brno (4 %) a dále v aglomeraci Praha, Středočeském, Plzeňském, Ústeckém a Zlínském kraji a v aglomeraci O/K/F-M (méně než 1 %).

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy