Home Domácí K vyslovení nedůvěry Fialově vládě se poslanci sejdou 1. září

K vyslovení nedůvěry Fialově vládě se poslanci sejdou 1. září

FOTO - ČTK/Ondřej Deml

Na schůzi k vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS) se poslanci sejdou ve čtvrtek 1. září. Jednání začne ve 13 hodin. Schůzi dnes svolala z podnětu zákonodárců opozičních ANO a SPD předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Žádost o svolání schůze podepsalo 74 poslanců, z toho 56 zákonodárců ANO a 18 SPD.

Důvodem opozičního kroku je aféra kolem kontaktů nového ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v pražském korupčním případu Dozimetr a složitá hospodářská situace, kterou kabinet podle opozice neřeší.

»Není možné zavírat oči před tím, že v čele jedné z nejdůležitějších zpravodajských jednotek stojí nedůvěrný člověk, že ho tam protlačil ministr vnitra (Vít Rakušan), který je současně šéfem hnutí STAN zmítaného jednou kauzou za druhou,« řekla novinářům předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Předseda vlády podle ní »strká hlavu do písku a snaží se celou kauzou promlčet«.

Svolání schůze k hlasování o nedůvěře vládě se připojili také poslanci SPD. Důvodem, proč by podle hnutí měla padnout vláda, je kromě aféry kolem Mlejnkových kontaktů s Redlem také nedostatečný vládní boj s inflací a vysokými cenami energií. »Vláda neřeší zdražování, pomoc lidem, miliony lidí se dostávají do finančních problémů,« řekl novinářům před jednáním Sněmovny předseda hnutí Tomio Okamura. Podle předsedy poslanců SPD Radima Fialy je aféra kolem Mlejnka »nedůstojná kauza českého Parlamentu«.

Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu nebude úspěšný. K tomu, aby kabinet padl, musí se pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Vládní tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů má 108 hlasů.

Z dosavadních 16 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl zatím pouze jeden v březnu 2009. K opozici se při hlasování o vládě Mirka Topolánka v době českého předsednictví EU připojili čtyři koaliční poslanci, takže získala potřebných 101 ze 197 hlasů. V minulém volebním období odolal menšinový kabinet Andreje Babiše (ANO) třem hlasováním o vyslovení nedůvěry.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here