Home Domácí Poplatek za pohotovost je prý nízký! Kubek navrhuje místo 90 rovnou 200 korun

Poplatek za pohotovost je prý nízký! Kubek navrhuje místo 90 rovnou 200 korun

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Poplatek za pohotovost podle České lékařské komory (ČLK) neplní regulační funkci a mohl by se podle jejího šéfa Milana Kubka zvýšit z 90 na 200 korun. Komora se na usnesení domluvila minulý víkend na svém sjezdu. Kubek v dnešním pořadu České televize Otázka Václava Moravce uvedl, že výši poplatku nepovažuje za nejdůležitější problém trápící pohotovosti v době, kdy se rozpadl systém lékařských pohotovostí. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že pokud mu komora návrh přednese, otevře o něm diskusi na vládě.

Česká lékařská komora v souvislosti s úhradovou vyhláškou na sjezdu varovala před zhoršením dostupnosti a kvality zdravotní péče. Podle ní nezajišťuje poskytovatelům zdravotních služeb pokrytí zvýšených nákladů způsobených vysokou mírou inflace a neumožňuje spravedlivý růst platů a mezd zdravotníků. Podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka zhoršení zdravotních služeb v příštím roce nehrozí.

Současný poplatek 90 korun je podle komory velmi nízký, neplní svojí regulační funkci a nepřispívá ke snižování přetíženosti lékařských pohotovostních služeb. Podle Kubka zdravotní systém zatěžuje více to, že na pohotovosti vozí pacienty sanitky záchranářů, v jejichž posádkách chybějí oproti minulosti lékaři, kteří mohou posoudit, zda nemocný odvoz do nemocnice potřebuje, nebo ne.

Češi začali platit regulační poplatky v lednu 2008 – u lékaře a za položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 Kč a za pohotovost 90 korun. Ochranný limit na výdaje činil 5000 korun. Poplatky zavedla koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, Poslanecká sněmovna příslušný zákon schválila 21. srpna 2007. Jednotlivé poplatky se pak časem měnily a zanikaly. Naposled od ledna 2015 zanikla povinnost třicetikorunových poplatků v ambulancích a lékárnách. Zůstal jen 90 korun na pohotovosti.

(jb, čtk)

2 KOMENTÁŘE

    • Kdo není demet tak si spočte vývoj inflace od stanovení částky 90,-Kč a drží hubu! To se týká rovněž poplatků za ČRo a ČT, Jaký názor na to má lůza svolávaná na Václavák a před Kavčí hory většinovou (inteligentní) společnost nikoho nezajímá…

Comments are closed.