Home Domácí SOCDEM: Letadla za 122 miliard? ČR chybí koncepce celkové modernizace armády

SOCDEM: Letadla za 122 miliard? ČR chybí koncepce celkové modernizace armády

Už na začátku října má Ministerstvo obrany předložit vládě návrh dohody o nákupu stíhaček F-35 pro českou armádu. Sociální demokraté v aktuální tiskové zprávě, kterou má iportaL24.cz k dispozici, upozornili, že přestože jde o špičkové stroje, chybí pro očekávané astronomické náklady argumenty. Předseda strany Michal Šmarda připomíná, že modernizovat je potřeba celou armádu a koncepce jednotlivých kroků naprosto chybí. 122 miliard, které má stát vynaložit na pořízení stíhaček, jejichž potenciál pravděpodobně vůbec nevyužije, by se daly zužitkovat mnohem efektivněji. Konečný náklad s ohledem na provoz a úpravu infrastruktury má být násobně vyšší.

»Vyčíslené zdroje lze využít mnohem lépe, ať už v rámci armády, která potřebuje modernizaci ve všech směrech, tedy nejen v oblasti vzdušných sil. Ohrozíme ale i další oblasti, jako je podpora rodin, seniorů, zaměstnanců a dalších skupin. Nákup drahých strojů ve svém důsledku nesmí znamenat například to, že bude méně prostředků na naši podporu Ukrajiny,« říká Šmarda. Připomíná přitom, že vláda postupuje u nákupu stíhaček stejně nekoncepčně, jako například u balíčku úspor, který se nyní projednává ve Sněmovně. »Nákup stíhaček, i když pomineme rozdíl v nákladech na jejich provoz, může být o 100 miliard levnější, pokud nepůjde o variantu prosazovanou Ministerstvem obrany. Sociální demokracie podporuje v současné mezinárodní situaci investice do naší bezpečnosti, ale musí být zasazena do dlouhodobého konceptu,« dodává předseda Sociální demokracie.

Počáteční náklady na stejný počet Gripenů generace E, které by navázaly na v současnosti provozované stroje, by se podle dostupných údajů pohybovaly okolo 20 miliard korun a jejich provozní náklady jsou zhruba poloviční. Z hlediska potřeb české armády přitom splňují požadavky oba dva stroje. »Experti tvrdí, že potenciál Gripenů nevyužíváme ani z 50 procent, přitom chce vláda pořizovat stroje, které jsou ještě dražší,« konstatuje místopředseda Sociální demokracie Lubomír Zaorálek.

»Armáda potřebuje strategii rozvoje na 30 až 40 let. Takovou vizi vláda nemá, a ani nevidíme, že by vedla o této vizi debatu. Musíme mít jistotu, že u tak špičkového stroje, jako je F-35, využijeme všechny jeho schopnosti. Na stole je potřeba mít jasný plán, jak stavět armádu jako celek. Nestavme dům od střechy, aniž bychom postavili pevné základy,« podotýká bývalý sociálnědemokratický ministr zahraničí Tomáš Petříček.

»Musíme mít jasno, jaké schopnosti potřebujeme od nejmodernějších a nejdražších letadel. A zároveň znát rozdíl mezi tím, jaký klíčový úkol nedokáže na rozdíl od F-35 plnit například modernizovaný Gripen E,« zdůrazňuje Zaorálek. »Obrana státu je zásadní existenční předpoklad fungování státu. Přezbrojení České armády je proto zcela legitimní požadavek. Tento proces by však neměl znamenat, že jedna složka armády bude upřednostňována před druhou, a že část sboru zůstane nefunkční kvůli nadbytečným jednostranným výdajům,« dodává.

Experti uvádějí, že náklady na letovou hodinu jsou u F-35 jsou více než dvojnásobné oproti Gripenu E (46 282 USD/FH oproti 22 174 USD/FH). Podobně vychází i kalkulace dalších nákladů jako je zajištění operativy, technického servisu a podobně. Navíc u letadel F-35 bude nutné zaškolit veškerý personál, vybavit letiště infrastrukturou a podobně. »Švédský SAAB je navíc mnohem flexibilnější z pohledu zapojení českého průmyslu, což je rovněž nezanedbatelný přínos pro naši ekonomiku,« sumarizuje Zaorálek. Další riziko je ale podle něj ještě daleko závažnější. »První americké stroje by dorazily zhruba 10 let po jejich objednání. Vystavovali bychom se tím vysokému bezpečnostnímu riziku, kdy bychom mohli být i několik let plně bez obrany nadzvukovými letouny. Tuto situaci nyní řeší na Slovensku,« varuje.

(pk)

FOTO – socdem.cz

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here