Home Domácí Středula: Předáci odborů ČMKOS budou jednat o podobě protestů proti vládě

Středula: Předáci odborů ČMKOS budou jednat o podobě protestů proti vládě

FOTO - iportaL24.cz/Marcela Špičková

Předsedové a předsedkyně odborů Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) budou jednat o podobě protestů proti vládním krokům. Rozhodnutí o typu akce by mělo padnout 31. října. ČTK to včera večer řekl předák ČMKOS Josef Středula. Protesty chce dnes dopoledne ohlásit na tiskové konferenci průmyslová aliance odborových svazů, které jsou součástí ČMKOS. Předáci už dříve mluvili o případné stávce.

ČMKOS je největší centrála v zemi, zastřešuje 31 svazů s asi 270 000 členů. Odboráři záměry vlády dlouhodobě kritizují. Nesouhlasí s podobou vládního balíčku k ozdravení financí či se změnami v systému penzí. Vadí jim, že vláda nepočítá se zvýšením platových tarifů ve veřejném sektoru.

»Rozhodně to nebude ´nic´, nebude to ani akce malého rozsahu. Nedebatuje se o tom, zda nějaká akce bude, ale jaká bude,« řekl Středula. Podle něj podoba protestu ještě jasná není. O formě odboráři povedou debatu. Jednání šéfů a šéfek všech svazů by se mělo konat 31. října od 16:00. Podle Středuly se nejspíš uskuteční on-line. Mělo by padnout rozhodnutí.

Svou tiskovou konferenci si na středu svolala ale už průmyslová aliance odborových svazů, které jsou součástí ČMKOS. O protestních akcích »proti krokům kabinetu« chtějí informovat předáci pěti svazů. Mezi ně patří nejpočetnější svaz KOVO, hornické odbory, svazy Stavba, ECHO a pracovníků v potravinářství. Středula mezi vystupujícími není.

Svaz KOVO patřil v poslední době k radikálnějším. Jeho šéf Roman Ďurčo několikrát mluvil o generální stávce. Ta se v Česku konala naposledy v listopadu 1989. Pro uspořádání této akce je nutná celospolečenská podpora.

(pk, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here