Home Domácí Tábory skončily, oddílová činnost začíná

Tábory skončily, oddílová činnost začíná

Včera skončil poslední letošní pionýrský tábor. Letos Pionýr uspořádal přes 370 pobytových táborů, což je více než v loňském roce – počet i nadále roste. »Na našich táborech se letos vystřídalo přes 16 300 dětí, které díky pionýrským vedoucím a dalším dobrovolníkům zažily dobrodružství, vyzkoušely si nové činnosti a mnohé poznaly nové kamarády,« říká předsedkyně Pionýra Darina Zdráhalová.

Letošní poslední letní tábor se konal na Zelené Lhotě v Plzeňském kraji a šlo o čtvrtý tábor, jenž o těchto prázdninách pořádala Pionýrská skupina Jitřenka Kdyně. A každý z nich měl hry a činnosti inspirované celotáborovou hrou. »První a čtvrtý byl na motivy filmu Jumanji, druhý byl ve stylu Robinsona Crusoe a třetí jsme zasvětili fenoménu Pokémon GO,« popsala vedoucí PS Jitřenka Kdyně Ivana Mochurová. Když se děti na táboře nenudí a mají o zábavu postaráno, nemají čas ani na stýskání po rodičích. Své o tom ví i třináctiletá Saskia Borovanská, která byla na táboře na Zelené Lhotě už potřetí. »Nejlepší jsou noční strategické hry a vědomostní soutěže. Po domově se mi nestýská a klidně bych tu byla i déle,« říká Saskia. Další účastník tábora – Michal Votýpka – byl na táboře poprvé. »Nestýská se mi a nejraději mám honičky a taky hry v noci,« popisuje sedmiletý táborník.

Pravidelně v posledních letech roste počet příměstských táborů, při nichž děti sice přes den absolvují připravený program, ale na noc chodí spát domů. »Počet příměstských táborů a dalších krátkodobých aktivit i letos stoupal, protože je po tomto typu velká poptávka,« upozorňuje předsedkyně Zdráhalová. Její slova potvrzuje například vedoucí PS Chropyně (Olomoucko-zlínská krajská organizace Pionýra) Marcela Hrdličková. Její skupina pořádá začátkem července čtrnáctidenní letní tábor a poslední týden v srpnu příměstský tábor a o oba je velký zájem. »Letní činnost stojí naše vedoucí hodně dovolené – uvolnění na tábory je v rozsahu pěti dnů, na zbytek si musí vzít v práci klasickou dovolenou. Letos jsme museli zájemce o příměstský tábor odmítat. Pořádáme ho už několik let a díky němu nám pravidelně přibývají děti do pravidelné oddílové činnosti, což je velkým přínosem pro naši celoroční činnost,« podotýká vedoucí.

Konec léta není jen časem bilancování, ale zároveň i předzvěstí něčeho nového. Většina vedoucích a instruktorů už se totiž chystá na start dalšího pionýrského roku. V průběhu září do stovek pionýrských kluboven vtrhnou děti – ostřílení členové, ale i nováčci, kteří si zdejší činnost zatím přijdou vyzkoušet a teprve podle prvních schůzek se rozhodnou, zda ve spolku (a hlavně kolektivu) zůstanou. »Přáním našich vedoucích je, aby se Pionýr stal pro děti dobrodružstvím nejen pro prázdninové dny, protože víme, že život v neformálním kolektivu vrstevníků je pro rozvoj dětí velmi důležitý. A Pionýr se svým všestranným programem má dětem i mladým lidem co nabídnout,« doplňuje předsedkyně Pionýra Zdráhalová.

(mac)

FOTO – Pionýr

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here