Třicet let raketoplánu Endeavour. Od počátků až po českého Krtka

Americký raketoplán Endeavour, který se na svou první pouť do kosmu vydal 7. května 1992, tedy přesně před třiceti lety, byl dvě desítky let nejmladším členem americké vesmírné flotily. V ní nahradilo plavidlo pojmenované po lodi, na níž James Cook vyrazil na svou první objevitelskou cestu, nešťastný Challenger, zničený při katastrofě v roce 1986. 

Původně se sice uvažovalo o tom, že by NASA upravila pro lety do vesmíru první raketoplán Enterprise, používaný na testy v atmosféře, nakonec se ale postavil zcela nový kus.

Endeavour, v jehož konstrukci našla uplatnění řada dílů, jež byly vyrobeny jako náhradní při stavbě lodí Discovery a Atlantis, se do vesmíru vypravil celkem pětadvacetkrát. Na své poslední dvoutýdenní cestě, na kterou odstartoval 16. května 2011, dokonce na své palubě svezl slavného českého Krtka. Známou postavičku vzal na oběžnou dráhu astronaut Andrew Feustel, jehož manželka má české kořeny. A po návratu z kosmu pak americký výzkumník při návštěvě České republiky daroval plyšového vesmírného cestovatele jeho autorovi Zdeňku Milerovi.

Po letu Endeavouru definitivně završil éru amerických opakovaně použitelných kosmických letounů Atlantis, který se z úplně poslední cesty raketoplánu vrátil 31. července 2011. Po konci jejich kariéry se o vesmírné stroje podělila různá muzea. Endeavour se nejprve v září 2012 svezl na hřbetu speciálně upraveného Boeingu 747 na losangeleské letiště, aby o měsíc později po několikadenní pozemní cestě dorazil do Kalifornského vědeckého střediska, kde je vystaven. Dnes nese jméno Endeavour jedna z opakovaně použitelných kosmických lodí Crew Dragon společnosti SpaceX.

(zr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy