Home Domácí Tropické třicítky doplní velmi silné bouřky s možným krupobitím

Tropické třicítky doplní velmi silné bouřky s možným krupobitím

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

AKTUALIZOVÁNO

Letní počasí sice vydrží celý týden, dnes ho ale místy doplní přeháňky a bouřky, napsal ráno na své facebookové stránce Český hydrometeorologický ústav. Později přidal výstrahu, že Během dnešního odpoledne vzroste na západě Čech potenciál pro velmi silné bouřky, které budou zpočátku vznikat na horách, postupně i jinde.

»Odpolední teploty čekejte blízko tropické třicítky a vysoké budou i teploty noční. Vzduch, který k nám proudí je teplý a také vlhký, většinu týdne tak bude doprovázet pocit dusna,« napsali meteorologové. Dnes budou podle nich nejvyšší odpolední teploty v nižších a středních polohách (do 600 m n. m.) vystupovat na 29 až 33 °C.

Výskyt bouřek pak bude velmi lokální. Vzhledem k jejich pomalému postupu ale budou podle meteorologů největším nebezpečím přívalové srážky s krátkodobými úhrny kolem 50 mm, v opakovaných bouřích i vyššími. Vyskytovat se mohou i kroupy přes 2 cm.

V noci bude bouřková činnost postupně slábnout, ale během zítřejšího odpoledne se mohou bouřky opět objevovat, a to na většině území ČR, hlavně v okolí hor a kopců. Krátkodobé srážkové úhrny mohou dosahovat kolem 40 mm. Teploty by měly nad 31 °C vystoupat už jen v Polabí a na Moravě a ve Slezsku.

Na obrázku jsou dnešní očekávané nejvyšší teploty, které v nížinách většinou překročí tropickou třicítku:

Tento obrázek ukazuje předpokládaná místa, kde by se měly odpoledne a večer objevit přeháňky a bouřky, jedná se o západní polovinu Čech:

(cik)
GRAFIKA – ČHMÚ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here