Home Domácí Více než čtvrtina Čechů míří na hory. Ceny budou zhruba stejné jako...

Více než čtvrtina Čechů míří na hory. Ceny budou zhruba stejné jako loni

Na hory v zimě plánuje vyrazit 28 procent Čechů, meziročně je to o pět procent více. Většina, 19 procent, navštíví tuzemská střediska, čtyři procenta Čechů dají naopak přednost pouze zahraničí. Zbylých pět procent vyrazí na hory doma i za hranice. Vyplývá to z aktuálního průzkumu ERV Evropské pojišťovny na tisíci respondentech, který má ČTK k dispozici. Na návštěvu hor si podle něj zhruba polovina dotázaných vybrala jarní prázdniny, které jsou v Česku příští rok v termínech od 5. února do 17. března.

»Rostoucí popularitu dovolených na horách potvrzuje i skutečnost, že 11 procent z Čechů, kteří na horách loni nebyli, letos již vyrazí,« uvedl manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. Ze zahraničních středisek podle něj lyžaři již tradičně volí především Rakousko, Itálii, Slovensko a Francii.

Z údajů ERV Evropské pojišťovny vyplývá, že třetina úrazů, které si Češi přivodí na lyžích, je vážná. V případě snowboardu je to až polovina. Na lyžích si lidé nejčastěji, z 41 procent, zraní koleno nebo paži a rameno, kde podíl úrazů tvoří shodně 11 procent. Na snowboardu je nejrizikovějším místem paže, připadá na ni 29 procent z poranění. Úrazům mohou lidé předejít použitím chráničů páteře a helem. »Po letní pauze je také důležité zkontrolovat stav lyžařského vybavení, zejména skluznice, hran a vypínací síly vázání,« uvedl Divoký. Doplnil, že například v Itálii musí mít lidé sjednané pojištění odpovědnosti za škodu, kterou způsobí jinému lyžaři.

Za skipasy tuto zimu lyžaři v Česku zaplatí přibližně stejnou částku jako loni. Dvě třetiny horských středisek ceny z minulého roku zachovají, ostatní buď zdraží do dvou procent, nebo naopak maximálně o čtyři procenta zlevní, sdělila již dříve Asociace horských středisek ČR (AHS ČR). Rodinné skipasy na víkend mohou podle jejího ředitele Libora Knota vyjít od 500 do 1200 korun, konkrétní ceny si ale musí návštěvníci zjistit u jednotlivých ski areálů, řekl. Horská střediska v Alpách podle informací AHS ČR letos skipasy zdraží o pět až deset procent.

Cestovní kancelář (CK) Nev-Dama, která se z velké části specializuje na lyžařské pobyty, má nejsilnější prodeje zpravidla v září a říjnu. »Letošní nejžádanější termíny, tedy pražské a středočeské jarní prázdniny, se navíc kryjí s termíny, kdy mají volno i v řadě dalších evropských zemích. O to větší bude tlak na kapacitu hotelů,« uvedl už dříve pro ČTK předseda představenstva skupiny DER Touristik Eastern Europe Jiří Jelínek, pod kterou CK spadá. CK Čedok letos nově nabídne lyžování v Turecku, charterové lety představí do konce prosince.

(mac, čtk)

FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here