ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Za první den namátkových kontrol na hranicích se Slovenskem bylo zadrženo do odpoledních hodin přes pět desítek migrantů a jeden převaděč. Kontroly budou trvat nejméně deset dní, potvrdila na dnešním zasedání vláda.

Zahájení dočasných kontrol na slovenských hranicích od půlnoci na dnešek oznámilo vedle Polska a Česka také Rakousko. Dosluhující slovenská vláda dnes oznámila, že od čtvrtka zavede na deset dnů kontroly na hranicích s Maďarskem.

Kontroly se v Česku vrátily po roce. Loni koncem září ČR kvůli přílivu migrantů zřídila na slovenských hranicích stálé hraniční kontroly, opatření přetrvalo do začátku letošního února. Nyní jsou i díky spolupráci s dalšími zeměmi čísla výrazně nižší než před rokem. Loni do září ČR zachytila přes 10 000 migrantů, letos to nebyly ani 3000, řekl.

V Moravskoslezském kraji se dnes do kontrol zapojilo osm desítek policistů. Do 14.00 zkontrolovali stovky automobilů a desítky vlaků. V noci zajistili u Jablunkova na Frýdecko-Místecku v dodávce skupinu dvou desítek migrantů ze Sýrie. Převaděč z místa utekl. Dalším čtyřem lidem policisté neumožnili vstup do Česka, protože u sebe neměli platné doklady. »Nasazení policisté se střídají ve dvou směnách. Jde o policisty Moravskoslezského kraje. Pomáhají nám ale i kolegové z Olomouckého kraje a cizinecké policie,« uvedla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. Policisté se podle ní zaměřují na velké hraniční přechody, jako je ten v Mostech u Jablunkova. Namátkové kontroly dělají také na menších přejezdech či ve vlacích přijíždějících do Česka ze Slovenska.

Ve Zlínském kraji dnes policisté zajistili 16 nelegálních syrských migrantů a zadrželi jednoho převaděče cizí státní příslušnosti. ČTK to řekli policejní mluvčí Simona Kyšnerová a Petr Jaroš. Dva běžence, kteří přicestovali ze Slovenska, dopadla policie dnes dopoledne při kontrole mezinárodního vlakového spoje v Horní Lidči na Vsetínsku. Dalších 14 běženců zajistila policie podle Jaroše dnes odpoledne při kontrole dodávky v Žítkové na Uherskohradišťsku.

Jihomoravští policisté už v úterý kolem 22.00 zachytili na dálnici D2 u Hustopečí na Břeclavsku zahraniční dodávku, ve které se tísnilo 20 migrantů ze Sýrie. Převaděče zadrželi pro podezření z trestného činu. Ode dneška je v kraji nasazena stovka policistů, od večera budou jihomoravským policistům pomáhat kolegové z jiných krajů, řekl mluvčí policie Petr Vala.

Během dneška zkontrolovali v kraji na česko-slovenské hranici stovky vozů, zajistili 17 migrantů, zatím žádného převaděče. »Jsou to intenzivní namátkové kontroly, zkontrolujeme vozidlo pohledem, pokud není vidět do vozidla, kontrolujeme vnitřek vozidla, necháme si otevřít zavazadlový prostor. Spolupracujeme i s příslušníky z celní správy, kteří nám zpřístupňují u mezinárodní přepravy nákladový prostor. Tyto prostory jsou zaplombovány a oni jsou do něj oprávněni vstoupit,« uvedl mluvčí.

Slovenské dopravní servisy zatím nehlásí žádné zdržení na hranicích s Českou republikou, ale ani s Polskem a Rakouskem, které ode dneška také zavedly kontroly na hranicích se Slovenskem. »Češi ani Slováci se nemusejí obávat, že bychom citelně omezovali jejich pohyb po zelené hranici,« uvedla mluvčí Kyšnerová.

Kontroly na česko-slovenských hranicích jsou v plánu zatím do 13. října, vláda bude muset o dalším pokračování kontrol rozhodovat patrně na příštím zasedání za týden ve středu.

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová agentuře DPA řekla, že Česká republika, Polsko a Rakousko zpřísněné kontroly na hranicích se Slovenskem koordinují s Německem. Faeserová opakovaně poukazuje na to, že pašeráci převážejí migranty do Německa za nelidských podmínek, což může skončit tragédií. Ministryně před týdnem nařídila přísnější ostrahu na hranicích s Českem a Polskem, německá policie tam nyní provádí důraznější mobilní namátkové kontroly a vystupňovala takzvaná skrytá pátrání.

Slovenský premiér Ľudovít Ódor dnes uvedl, že Slovensko by bez rozhodnutí sousedních zemí kontroly nezavedlo. Podle něj Slovensko hranici s Maďarskem nedokáže hermeticky uzavřít. »Že bychom my zastavili tok migrantů, to ne. To zastaví pravděpodobně až počasí. Nebo pokud Evropská komise či Maďarsko bude umět ochránit schengenskou hranici,« podotkl. Míní, že migrace potřebuje evropské řešení a samostatné kroky států vyvolají kaskádový efekt.

(cik, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here