1,3 milionu Čechů je na hranici rizikového nebo problémového pití

V pití alkoholu Češi vévodí evropským příčkám, ale v procentuálním podílu populace nezahálí ani Slováci, Maďaři nebo Rakušané. Vyplývá to ze společného průzkumu lékárenské skupiny Pilulka a výzkumné agentury Behavio na vzorku tisíc respondentů v každé z uvedených zemí. Podle výsledků alespoň občas pije alkohol 82 % Čechů, 81 % Maďarů, 80 % Rakušanů a 77 % Slováků. Zbytek obyvatelstva v těchto zemích jsou abstinenti.

»Alkohol v České republice patří mezi těžké a nejzávažnější drogy. Přibližně 1 300 000 Čechů je totiž na hranici rizikového nebo problémového pití, což je v porovnání s nealkoholovými drogami nesrovnatelné a alarmující,« říká český adiktolog a ředitel institutu Origanum Aleš Kuda. Češi přitom vévodí dalším statistikám jak v dlouhodobém nestřídmém pití, tak v tom nárazovém (jedná se o vypití pěti a více drinků za sebou).

V uvedeném mezinárodním srovnání pak vychází, že jak v ČR, tak ostatních třech státech holdují alkoholu více muži než ženy. »Z průzkumu je zřejmé, že každodennímu pití alkoholu propadá cca dvakrát až třikrát více mužů než žen. V ČR to proporcionálně vychází v rámci rizikové závislosti dva muži na jednu ženu. Obdobné je to u jeho požívání vícekrát týdně. Každý den pije alkohol v ČR 5 % mužů a 2 % žen, několikrát týdně 24 % mužů a 12 % žen,« říká ke zjištěním tisková mluvčí Pilulka.cz Daria Zverevska.

To je obdobné jako v Rakousku, kde si denně »přihne« 6 % mužů a 2 % žen, opakovaně v týdnu pak 29 % mužů respektive 11 % žen. V Maďarsku popíjí každý den 5 % mužů a 3 % žen, více dnů v týdnu 16 % pánů a 8 % dam. Na Slovensku každodenně 4 % resp. 1 % a několikrát v týdnu 17 % resp. 6 %.

Z průzkumu též vyplynulo, že žebříčku návykových látek, které Češi užívají každodenně (celkem muži i ženy) vévodí cigarety (27 %), následované léky proti bolesti (5 %), alkoholem (3 %), nikotinovými sáčky a žvýkacím tabákem (2 %) a drogami (1 %).

»Podíváme-li se ale na stejný žebříček při několikerém užití těchto látek v průběhu týdne, je zcela jasným hegemonem pořadí už alkohol (18 %), před cigaretami (7 %), léky proti bolesti (6 %), nikotinovými sáčky a žvýkacím tabákem nebo drogami (1 %),« upozorňuje Zverevska.

Ve věkové struktuře patří podle Kudy, který vychází ze své letité praxe, k nejvíce rizikovým skupina padesátníků u mužů i žen, což je často spojeno s mužským přechodem i klimakteriem u žen. Podle dat z nedávného průzkumu Pilulka.cz a Behavio, ale intenzita pití alkoholu dosáhne vrcholu už ve věkové skupině 25-44 let a drží se až do 54 let.

Průzkum také mj. ukázal, že s přibývajícím věkem lidé inklinují k abstinenci, když 38 % dotazovaných nad 65 let nepije alkohol vůbec. Mezi další nejvíce abstinující skupiny patří vdovy a vdovci (39 %) a rodiče s třemi a více dětmi (29 %). Naopak na rizikové pití alkoholu má vliv i počet dětí v domácnosti. Mezi skupinu pijící alkohol až několikrát týdně totiž patří rodiče s 1-2 dětmi (24 %) a častému pití alkoholu v týdnu holduje i 20 % bezdětných Čechů.

U lidí v ČR s vážnými finančními problémy se každý den neobjede bez alkoholu 5 % dotazovaných a stejné procento těch, kteří pracují devět a více hodin denně. Zatímco pouze 2 % těch, co dodržují osmihodinovou pracovní dobu. Během pracovní doby pije v ČR 3 % mužů a 1 % žen a považují to za společensky běžnou věc. Naopak 48 % z nás ale toto chování vnímá už jako alkoholovou závislost. A 20 % žen obdivuje, když někdo večer v hospodě s kamarády nepije alkohol.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy