FOTO - NBC Universal Television Distribution

I Dr. House ze stejnojmenného veleúspěšného seriálu, který v současnosti vysílá stanice Nova Gold, by možná měl problémy s některými zdravotními problémy, které však na rozdíl od zapeklitých filmových situací slavné americké série přinesl sám život. A stejně jako Gregory House v podání Hugha Laurieho musí dokolečka řešit komplikace, na které by vzhledem k jejich atypičnosti ostatní neměli schopnosti, také následující kuriozity nesou známky neobvyklosti a překvapivých zjištění těch největších lékařských kapacit…

Tak třeba se vydejme do Ruska, pokud se to ještě dnes vůbec smí. Tam nevěřili vlastním očím zdejší chirurgové, když operovali osmadvacetiletého pacienta, u kterého vzniklo podezření na rakovinu plic. Celé to začalo tak, že Artjom Sidorkin začal vykašlávat krev a stěžoval si na ukrutnou bolest na prsou. Dostavil se tak do nemocnice a lékaři na rentgenu plic uviděli nádor. »Byli jsme si stoprocentně jisti,« řekl Vladimir Kamašev z nemocnice z Iževsku. Vzápětí však s celým týmem lékařů zjistil, o jaký šlo omyl. Z hrudi Sidorkinovi vyňali pěticentimetrovou jedlovou větvičku. Jak je to možné? Muž musel v minulosti zřejmě vdechnout semínko jedle, které pak v jeho útrobách vzklíčilo. »Myslel jsem, že mám vidiny,« přiznal Kamašev. A Sidorkinovi se zase ulevilo, že nemá rakovinu…

Hřebík ve tváři

Dvaasedmdesátiletý Prax Sanchez z Colorada se nepovažuje za nešiku a nepamatuje si, že by kdy měl při práci s kladivem a hřebíky nějakou nehodu. Nicméně lékař, který ho podrobil magnetické rezonanci, náhle přerušil vyšetření a řekl mu, že má patrně jakýsi kovový předmět v obličeji.

Vzápětí po vyšetření Sanchez vykašlal asi 2,5 centimetru dlouhý hřebík. Jeho ošetřující lékař Jamieson Kennedy televizní stanici KKTV v Colorado Springs řekl, že Sanchez mohl mít hřebík v tváři i třicet let. Magnetická rezonance, metoda využívající stálého magnetického pole a radiofrekvenčního vlnění, patrně hřebík uvolnila a způsobila tak, že jej muž vykašlal. Sanchez si prý nepamatuje, že by kdy takovýhle hřebík k něčemu použil. »Asi si ho dám zarámovat,« komentoval to.

Prazvláštních předmětů už lékaři vyndali z těl pacientů celou řadu. V Brazílii například objevili 50 jehel v těle dvouletého chlapce. Toho přivezla matka do nemocnice poté, co si stěžoval na velké bolesti. Jehly na šití v délce až pěti centimetrů nemohl podle místa, kde se v těle nacházely, chlapec spolknout. Spíše se stal prý obětí černé magie, o které údajně rodiče neměli ani tušení. Naštěstí se operace povedla a vše dobře dopadlo.

V Káhiře zase padesátiletý muž při hledání rybí kosti ve svém krku spolkl celku lžíci o délce 19 centimetrů a šířce 4 cm. Jiný muž, dvaadvacetiletý Číňan, měl šest let v oku 3,6 centimetru dlouhý střep, který se mu tam dostal z láhve od piva, a nevěděl o tom až do té doby, dokud nezačal cítit nesnesitelnou bolest. A konečně padesátiletý Američan John Manley ze Severní Karoliny, který má ve zvyku hltat jídlo, měl v dva roky v těle plastikovou lžíci a nevěděl o tom. Zhltnul jí při jedné ze svých typických konzumačních radovánek…

Úplně jiným případem je »zázračně« vyléčený zrak jisté slovenské důchodkyně, které lékaři vyoperovali mateřské znaménko. »Říkala jsem, že líp uvidím,« tvrdila spokojená penzistka po operaci. Lékaři jí marně vysvětlovali, že příčinou horšího vidění nebylo znaménko, ale několik měsíců nečištěné brýle.

Když pochybí lékaři…

I lékaři mohou pochybit, z čehož pak často vznikají kuriózní situace. Jeden čínský pacient prý pociťuje nesmírnou úlevu, když se může opět normálně bez bolesti pohybovat a pohodlně si sednout. Lékařům se totiž podařilo vyjmout mu z hýžďového svalu úlomek jehly, který tam měl 31 let, kdy se zlomila lékaři při běžné injekci, ale ten ji nedokázal najít.

Chirurgické nůžky a čtyři svorky zase zůstaly v břiše íránské ženě po porodu císařským řezem, který prodělala šest let předtím. Žena, jejíž totožnost nebyla zveřejněna, si neustále stěžovala na úporné bolesti břicha, ale až nedávný rentgen odhalil, co je jejich příčinou.

Někdy jsou navíc lékaři bezradní a pomůže až ten nejlepší – prototyp seriálového doktora House. A tak si po dlouhých 55 letech konečně mohla oddechnout pacientka v Německu, kterou trápila tužka v hlavě. Margaretě Wegnerové byly čtyři roky, když upadla a tváří si do hlavy vrazila osm centimetrů dlouhou tužku. »Provrtala se mi kůží a zmizela mi v hlavě,« vypráví Wegnerová. Medicína si s ním tehdy nedokázala poradit, a tak jeho následky nesla více než půl století. Trpěla častými bolestmi hlavy a krvácením z nosu.  Až nedávno se Hansi Behrbohmovi, specialistovi na ušní-krční-nosní z jedné berlínské kliniky za použití moderních metod podařilo lokalizovat, kde v hlavě se tužka nachází. Mohl tak určit rizika, která operace s sebou nesla.

Bolesti břicha? Paterčata!

Porod bývá v dnešní době běžný operační zákrok, který zvládají lékaři s takovou bravurou, že až žasneme. I na tomto poli však došlo v poslední době k řadě záhad.

Například jistá řecká dívka nosila deset let v břiše své dvojče. Lékaři v řecké Larisse ji původně operovali kvůli podezření na nádor, po jeho vyjmutí však zjistili, že to je šesticentimetrový zárodek člověka. Polooficiální řecká tisková agentura ANA napsala, že lékaři byli po několikahodinové operaci objevem embrya v dívčiných útrobách velmi překvapeni. Ultrazvukové vyšetření totiž naznačovalo nějaký druh nádoru. Podle lékařů měl už zárodek oči, páteř a vlasy. Tělo sestry jej pravděpodobně pohltilo během vývoje v matčině těle.

Překvapivou diagnózu sdělili lékaři hlavně jednasedmdesátiletému pacientovi v nemocnici v americkém Oregonu, kam přišel s prudkými bolestmi břicha. Ve zprávě, kterou mu po vyšetření dali, stálo: »Na základě vaší dnešní návštěvy jsme si jisti vaším těhotenstvím.« John Grady Pippen, který už je nejen otcem, ale i dědečkem, byl zjištěním lékařů hodně zaskočený. Ovšem ještě o něco víc se mu ulevilo, když se dozvěděl, že za všechno může špatně stisknutá klávesa v počítači, kterou ošetřující lékař odeslal do pacientovy zprávy chybnou diagnózu.

K té naopak nedošlo při vyšetření jednatřicetileté Elsině Cardosové z Brazílie, která zažila překvapení poté, co se kvůli zažívacím potížím rozhodla navštívit lékaře. Ten jí totiž sdělil, že čeká paterčata. Žena, která kvůli nadváze trpí problémy s vysokým krevním tlakem, prý neměla nejmenší podezření, že by mohla být v jiném stavu. »Začalo mi být špatně, a tak jsem si myslela, že mám něco se žaludkem. Byla jsem u dvou doktorů a ti na nic nepřišli. Po ultrazvukovém vyšetření mi lékař řekl, že čekám paterčata, jeden z plodů je ale mrtvý,« vysvětlovala svou anabázi Cardosová. Mnohočetné těhotenství bylo překvapením i pro lékaře, protože bývá obvyklé spíše u žen, které podstupují umělé oplodnění. Vyšetření ukázalo, že čtyři holčičky, které Cardosová čeká, jsou zdravé a nic nebrání tomu, aby je nastávající matka donosila.

Šoky v partnerských vztazích

K mnoha nečekaným událostem dochází i v partnerských či sexuálních vztazích. »Jednou u mě byl manželský pár, který neuměl dobře slovensky. Partner si nesprávně vysvětlil moje slova, a než jsem se stihl vrátit z vedlejší místnosti, rozhodl se své manželce vyšetřit konečník sám,« popsal příhodu, na kterou do smrti nezapomene, slovenský chirurg František Špaček z bratislavské nemocnice Milosrdní bratři. »Příhodu je ale podstatně příjemnější vyprávět, než přímo spatřit vlastní vyšetření,« upozornil Špaček.

Gynekologové zase rádi dávají k lepšímu, co všechno už byli nuceni dostávat ze ženské pochvy poté, co se to tam při různých hrátkách zaseklo a následně nechtělo ven. Ale možná ještě kurióznější bylo to, když mladá dívka z jižní Číny zcela ohluchla na jedno ucho poté, co jí při přehnaně vášnivém polibku její milenec protrhnul ušní bubínek. »Polibek snížil tlak v ústech, napjal ušní bubínek a způsobil jeho protržení,« vysvětlil místnímu tisku lékař z nemocnice, který se představil jen jako Li. Ujistil, že se dívce sluch za dva měsíce vrátí, ale dodal, že lidé musejí přistupovat k líbání s větší obezřetností.

Nic se ale nemá přehánět. To pětačtyřicetiletý řidič autobusu z britského Sprotbrough v hrabství Yorkshire Darren Young tvrdil, že má nefalšovanou alergii na svou manželku Sue. Při kontaktu s ní se Darrenovi začne snižovat tep, začne se potit a otékat. Lékařům to ovšem nedalo a na muži provedli test, který zjistil, že za problémem se ukrývala pouze alergie na polyetylenglykol – látku, která se běžně vyskytuje v tělových krémech. »Když přijde na čas uléhání do postele, tak Sue nepotřebuje bolení hlavy jako výmluvu. Stačí tedy, když se namaže krémem a má úplný klid, dokonce mě může i zabít,« smutně konstatoval Young.

Léčba vodkou

Doktorem Housem jsme začali a jím také skončíme. Ani oblíbený seriálový hrdina (či někdy spíše jízlivý antihrdina) znám neortodoxními léčebnými metodami, by se nemusel stydět za procedury zvolené skutečnými australskými lékaři. Ti zachránili otráveného italského turistu dávkami vodky poté, co u něj zjistili závažnou otravu ethylenglykolem, který se používá v nemrznoucích směsích.

V takových případech se podává čistý alkohol, jelikož ten potlačuje toxické účinky ethylenglykolu. Lékař Pascal Gelperowicz z nemocnice v australském městě Mackay řekl, že zásoby lékárnického alkoholu brzy došly. »Správci nemocnice měli porozumění, když jsme jim vysvětlili důvody, proč musíme koupit krabici vodky,« usmál se Gelperowicz.

(mac)

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here