Home Názory Amatérský vládní windfall tax

Amatérský vládní windfall tax

Poslanecká sněmovna schválila daň z mimořádných zisků. Jedná se o tzv. windfall tax. Daniel Křetínský již v této souvislosti oznámil, že svoji firmu EPH přesune jinam, aby nemusel mimořádnou válečnou daň platit v ČR. V této souvislosti je zajímavé sledovat, že stát (Jozef Síkela /STAN/, ministerstvo průmyslu a obchodu) schválil půjčku energetickým firmám Daniela Křetínského a Pavla Tykače pro obchodování na burze v Lipsku. Stalo se tak v září letošního roku. Když už stát půjčky poskytl, proč ony firmy smluvně nezavázal k tomu, že zde budou odvádět i mimořádné daně? Bylo by to jednoduché a prosté. Celé to ukazuje na amatérismus vlády. Nebo něčí záměr?

To, že například Křetínský nechce platit mimořádnou daň je způsobeno i tím, že miliardáři nepodporují válečné plány vlády. Kdybychom se do konfliktu na Ukrajině nepletli, miliardáři by určitě nějaké ty peníze státu navíc vrátili.

Můžeme tedy tvrdit následující: pokud by v Česku byla stabilita, nejbohatší lidé by se státem určitě spolupracovali. Přeci jen by jim mělo jít o udržení sociálního smíru. V této souvislosti si můžeme připomenout, že i miliardář Pavel Tykač nabízel vládě (státu) levnější elektřinu. Byl ale odmítnut. Namísto toho přišla válečná daň.

Jak se na to budou miliardáři tvářit? Tím, že odejdou do zahraničí, kde válečná daň nebude uvalena. Budou hledat ty státy, které si nehrají na válečný konflikt. Ten je mezi Ruskem a Ukrajinou. Žádný stát ale válku oficiálně nevyhlásil, dle ruské terminologie se jedná o speciální vojenskou operaci.

Nicméně vládní představitelé říkají, že jsme jako ve válce. Naposledy tak učinil poslanec TOP 09 Jan Jakob, předseda poslaneckého klubu TOP 09. Ten na Twitteru 4. 11. 2022 napsal: »Byť nepřímo, jsme ve válce. Putin ji vede proti svobodnému světu. Proto jsme jako mimořádné řešení schválili válečnou daň.«

Jestliže jsme jako ve válce, tak si miliardáři danou situaci vyloží, že jako nemusí nic platit. Je tedy jasné, že mimořádnou daň banky, energetické firmy a další přenesou na občany, případně stát, nebo prostě odejdou. Mimořádná daň se využívá v době krize, ale takové, která není umocněna válečným pseudo dobrodružstvím. Nechci zde nijak obhajovat miliardáře, ale jak reálně od nich peníze navíc získat? Tím, že se jich zeptáte, za jakých podmínek by vám je do kasy státu dali. Nebo ne? Případně je smluvně dopředu zavážete, když jim na byznys půjčíte.

Pokud vláda vyhazuje miliardy na podporu Ukrajiny, je logické, že se tohle nikomu nechce podporovat. Peníze totiž mizí v černé díře zvané Ukrajina. Ta vše spolyká a již nikdy nevydá. Válečné dobrodružství naší vlády nás stojí mnoho. Od zadlužení, naštvání, přes chybějící léky, až po stát v rozkladu. Jediný řešením je ukončit vojenskou podporu Ukrajině. Podílet se na humanitární pomoci a začít řešit problémy České republiky.

Jan Klán

Předchozí článekVondrka uvažoval o konci kariéry. Nakonec při návratu slavil výhru
Další článekVíce než čtvrtině Čechů vystačí peníze jen na nejlevnější jídlo a oblečení

3 KOMENTÁŘE

  1. Stálo by za pokus zjistit, jak to, že ve Velké Británii je „windfall tax“ trvale uzákoněna a aplikována už spoustu let a firmy, jichž se dotkne, sklapnou a zaplatí, nanejvýš proti jejímu uvalení intrikují v zákulisí. Mimochodem, ani autor článku nemá úplně pravdu, tahle daň se tam aplikuje v případě enormního zisku po zdanění, nikoli v případě krize.

  2. Je to pokus o překrucování faktů nebo jenom obyčejná hloupost? V případě Klána určitě to druhé. Křetínský nikam nestěhuje firmu EPH, ale pouze jednu její dceru EP Commodities (EPC). Ta se specializuje na obchodování s energetickými komoditami. Elektrická energie vyrobená v ČR z těchto obchodů činí pouhé 1%. Podobnou obchodní činnost lze provádět kdekoliv na světě. Když to přeženu potřebujete k tomu pár schopných lidí (cca 100), PC a obchodní platformu. Doteď danila ETC výtěžek i z těch 99% zahraničních obchodů u nás. Díky blbosti vlády, která si říká „pravicová“, už nebude.
    A soudruhu Kláne, to ostatní, co uvádíte v článku, jsou neskutečné bláboly. Zvláště když se vtělujete myšlenkových pochodů miliardáře. To u bolševika vskutku nemá chybu.

Comments are closed.