Home Domácí Analýza: Tuhá a drahá evropská zima? Poděkujme spojencům…

Analýza: Tuhá a drahá evropská zima? Poděkujme spojencům…

ILUSTRAČNÍ FOTO - Nord-stream2.com

Už takhle složitá situace s energiemi se stále více komplikuje sabotáží/teroristickým útokem na plynové »tepny« do Evropské unie – Nord Stream 1 a 2. Evropa tak bude bez ruského plynu nejspíš celou zimu, pokud tedy Ukrajina splní výhružky a zastaví zbytkový tranzit přes své území.

Je již potvrzeno, že poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři způsobily úmyslné útoky. Připouštějí to dokonce i politici Evropské unie. Zatím tedy není jasné, co poškození způsobilo, protože podle Dánska bude místo možné prozkoumat nejdříve za týden, každopádně podle německé rozvědky nemusí být možné vedení obnovit a zprovoznit. »Nikdo teď nedokáže seriózně říci, jak to tam dole vypadá,« řekl mluvčí provozovatele plynovodu Ulrich Lissek. Dá se prý odhadovat, že poškození je rozsáhlé, o způsobu opravy nebo nákladech na ni nechtěl spekulovat. Pokud se nepodaří potrubí opravit velmi rychle, dostane se do něj navíc obrovské množství slané vody, což způsobí korozi. A opravy jsou vzhledem k sankcím proti Rusku prakticky vyloučeny.

Zprávy o problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat v pondělí. Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, ty švédské pak v úterý varovaly před dvěma úniky z Nord Streamu 1. Plyn uniká ve velkém množství ze třech různých míst poblíž dánského ostrova Bornholm, a to v dánských i švédských vodách.

Evropa se tak možná nakonec nedobrovolně oprostí od »ruského plynu« dřív, než se očekávalo. Proč tomu tak ale je, kdo za to může a komu to prospělo?

  • Americký prezident Joe Biden v únoru prohlásil, že pokud Rusko překročí hranice Ukrajiny, pak »už Nord Stream 2 nebude, ukončíme ho«. Na to zazněl dotaz reportéra: »A jak to přesně uděláte, když projekt je pod kontrolou Německa?«. »Slibuji vám, že to dokážeme,« odpověděl Biden.
  • Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella všechny dostupné informace nasvědčují tomu, že trojice úniků na plynovodech Nord Stream nevznikla náhodou, ale je výsledkem záměrného postupu. Jakékoliv záměrné narušení energetické infrastruktury v Evropě podle něj vyústí v masivní reakci. Šéfka Evropské komise Uršula von der Leyenová tvrdí, že pachatelé, kteří mají na svědomí incidenty na plynovodech Nord Stream, budou muset nést odpovědnost.
  • Ještě 2. září kroužily americké vrtulníky nad potrubním vedením kolem dánského ostrova Bornholm. Další aktivita byla zaznamenána 13. září. Podle čísel letů se jednalo o těžké námořní letouny Night Hawk, které testovaly také podvodní drony. V červnu právě v této oblasti provedla americká 6. flotila cvičení s využitím bezpilotních letounů pro »odminování« pod vodou.
  • Bývalý polský ministr zahraničí a nyní evropský poslanec Radek Sikorski zveřejnil na sociálních sítích poděkování Spojeným státům za škody způsobené na ruském plynovodu Nord Stream 2.
  • Exprezident USA Donald Trump připustil, že USA mohly vyhodit do povětří Nord Stream. Současně vznesl dotaz na předsedkyni EK Uršulu von der Leyenovou, komu že to vlastně Evropská unie vyhrožuje pohnáním k zodpovědnosti, když i Polsko děkuje.
  • »Už v únoru letošního roku jsem předpověděla, že zájem USA o Ukrajinu souvisí s obchody se zemním plynem. Všichni by měli věnovat pozornost zjevnému útoku na Nord Stream. V hlasování jsem byla proti každému centu a zapojení USA do války na Ukrajině, protože to nemá nic společného s demokracií,« uvedla americká kongresmanka Marjorie Taylorová Greenová.
  • Lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs uvedl, že tímto incidentem vstoupila Evropa do nové fáze hybridní války.
  • Moskva hodlá kvůli záležitosti svolat jednání Rady bezpečnosti OSN.

Cui bono?

A komu to prospěje? Spíš lze říct, komu to neprospěje – tím je jednoznačně Evropská unie. Naděje, že do EU poteče z Ruska plyn, pomalu, ale jistě mizí, ovladače ke zbývajícím kohoutkům má pouze Ukrajina, a ta je může kdykoliv zavřít. Vedení EU tak nezbývá, než si od ní nechat diktovat. Pokud nevyhoví například požadavkům na dodávky zbraní, tak jediná »záchrana« bude pouze »na bedrech USA« ve formě jejich vyfrakovaného a zkapalněného plynu. To, že je zhruba desetkrát dražší, by ještě nebyl ten největší problém. Ten je spíše s jeho (ne)dostatkem a s kapacitami transportních plavidel. Proto už se nyní spekuluje, že americké firmy budou de facto pod cizími vlajkami, stejně jako je tomu u jiného zboží, překupovat plyn z Ruska, a s pořádnou marží ho dodávat do mrznoucí EU… Uršula von der Leyenová bude ale asi těžko štěkat na pravého viníka

Tomáš Cinka

Předchozí článekVědcům se podařilo nalézt meteorit s rodokmenem z letošního června
Další článekHurikán Ian nabral sílu téměř pátého stupně a udeřil na Floridu

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here