Sparta hrála téměř celý zápas v deseti, přesto slaví výhru. Tři body má i Slavia

Fotbalisté pražské Sparty zvládli i desátý domácí zápas v sezoně a Teplice porazili 2:1. Ovšem kdo dnes v závěrečném ligovém duelu sezony čekal jasnou záležitost, ten by prosázel kalhoty a možná i něco víc. Severočeši hráli téměř celý zápas v převaze jednoho muže v poli, ale nakonec neudrželi vedení a kapitulovali v poslední minutě, kdy se po Kuchtově hlavičce trefil střídající Victor Olatunji. Muž, který byl často kritizován, je najednou hrdinou Letenských! Ti si udržují před Slavií pětibodový náskok, ale mají odehrán o zápas více.

Kolik už Sparta dala vítězných branek v poslední minutě či v nastaveném čase v tomto kalendářním roce!? Dva do sítě Slavie i Liberce a jeden Plzni, to byla bilance závěru mistrovské sezony 2022/23. A co ta nová? V té se blyští především penalta Lukáše Haraslína v závěru nastavení na Slavii, která vyrovnala stav derby na 1:1. Tam vznikl základ k aktuálnímu náskoku, který Letenští dnes nepromarnili, i když to tak dlouho vypadalo.

»Zápas blbec« padne na každý tým a nyní to vypadalo, že si ho odbude se vším všudy na závěr jinak tak úspěšného roku Sparta. Již ve čtvrté minutě zahrávala roh, po kterém se míč odrazil k brankáři Vindahlovi a ten se ve zdánlivě neškodné situaci rozhodl nejhůře, jak mohl. Po jeho nepřesné hlavičce před vápnem se řítil hostující Bílek sám vstříc prázdné brance, jenže jej poslal k zemi záchrannou brzdou Lukáš Sadílek. Jasná červená – a velká komplikace.

Tu ještě umocnil další průběh. Sparta znervózněla a v tu chvíli vypadala jako případ pro docenta Chocholouška. Zvláště když hosty poslal do vedení ve 12. minutě Egypťan Muhammad Jásir, jemuž pomohla chyba stopera Panáka i nešťastný odraz od Birmančeviče. Mimochodem, Jásir dal v lize jen dvě branky, obě do sítě Sparty. Tu první o prázdninách v prvním měření obou celků, které na Stínadlech skončilo 1:1.

Tentokrát ale favorit tahal za kratší konec. Po půlhodině hry se totiž »Skláři« prosadili po standardní situaci zásluhou Fily podruhé, jejich radost však překazil videorozhodčí Volek, jenž správně odhalil ofsajd. Ten ani náhodou nebyl v závěru první pětačtyřicetiminutovky při Filově sólu, který mohl tváří v tvář Vindahlovi rozhodnout, ale ve dvěstěprocentní šanci netrefil branku.

Sparta po změně stran vystupňovala tlak, vytvořila si několik šancí a v závěru ukázala svoji mentalitu. Nejprve Krejčí v 72. minutě zády usměrnil do sítě Laciho střelu a pak si přichystal svůj moment slávy Olatunji, který po Kuchtově hlavičce z nulového úhlu trefil šibenici.

Paradoxem je, že experti ve studiu O2 TV Sport rozebírali před zápasem, že Sparta je se šesti červenými kartami v tomto směru nejhorším týmem ligy. Nyní přibyla sedmá – pro Sadílka první v kariéře – ovšem mužstvu neublížila. Myšleno bodově, protože herně to byla spíše otázka vůle a sebezapření…

»V první půli jsme Spartu k ničemu nepustili, ale pak mi přijde, že jsme se zalekli toho, že tým, který dělá takové jméno českému fotbalu, máme na lopatě,« litoval Zdenko Frťala, kouč Teplic. »Hráli jsme skoro celý zápas v oslabení, přesto jsme se snažili dominovat a podle mého názoru jsme vyhráli zaslouženě,« připojil trenér Sparty Brian Priske.

Také Slavia zvládla poslední krok letošního kalendářního roku a obstála v obrovsky těžké zkoušce! Druhý tým tabulky vyhrál v nádherném utkání na půdě Baníku Ostrava 3:2..

Fotbalisté Baníku mají proti pražským »S« ve Vítkovicích v této sezoně pořádný kopec smůly. Takové, která se nelepí na paty, nýbrž na kopačky. Spartu před poslední letošní reprezentační pauzou trápili tak, že ji skoro nepouštěli za půlku. Ale nakonec doplatili na neefektivitu a na neubránění standardní situace. Padli 0:1.

Dnes se proti Slavii do černého sice trefovali, ovšem ani tentokrát to na body nestačilo. Proti doposavad nejlepší ligové obraně se trefili dvakrát v rozmezí dvou minut. Vedli 2:1. Po celý zápas si vytvářeli šance, jenže je znovu jako proti Spartě neproměňovali. Červenobílí hráli v Ostravě aktivněji než před nimi letenský rival, nicméně i oni měli slušnou porci štěstí.

Tu první smůlu měli sice ve 13. minutě hosté, když Wallem trefil jen břevno, ovšem ve 26. minutě už se vicemistr radoval, když Jurečka ze střední vzdálenosti vymetl pavučinu v rohu Letáčkovy branky. Slávisté se však dlouho z vedení neradovali. Dokonce za další dvě minuty prohrávali, když domácí dali dvě branky jako přes kopírák střelou ze 16 metrů k levé tyči Mandousovy branky. Šťastnými střelci byli David Buchta a Tomáš Rigo. Stadion byl najednou na nohou a bavil se výborným fotbalem.

Proti Baníku hrály dva klíčové okamžiky. Ve 33. minutě mohl definitivně srazit hostům vaz Šehič, jenže jeho přízemní pokus tentokrát Mandous kryl. A možná ještě důležitější bylo, že vicemistr do kabin vyrovnal. V nastaveném čase si domácí nepohlídali dlouhý aut, který přitom nevypadal nijak nebezpečně, ovšem balon nepochopitelně propadl k volnému Micku van Burenovi a bylo to rázem 2:2.

Ostravští měli i po změně stran šance, jenže opět tu byly dvě věci, které je srazily do kolen. Zaprvé vítězný gól Jana Bořila, kdy si domácí znovu nepohlídali roh a kdy míč skončil za brankovou čarou jen o pár centimetrů. A pak tu byl v 67. minutě nepochopitelný zkrat domácího útočníka Tanka, který byl u postranní čáry faulovaný Douděrou. Vše v pořádku, rozhodčí písknul nedovolený zákrok a Baník měl možnost zahrávat nadějnou standardní situaci. Proč za této konstelace Tanko přišel k Douděrovi a povalil ho k zemi, je jen těžko pochopitelné. »Zkrat Tanka byl pro mě nepochopitelný, jsem na něj neskutečně naštvaný. Nikdy jsme nic podobného neviděl. Hráli jsme přitom skvěle, ale výhru jsme dnes Slavii darovali,« řekl kouč Baníku Pavel Hapal.

I o deseti měli Slezané některé náznaky, ale i jednu obří šanci, když v 69. minutě z ideální pozice hlavičkoval Klíma pod břevno, jenže Mandous vytáhl zákrok večera. Slavia si výhru pohlídala a do jara půjde sice se ztrátou na Spartu, nicméně i s vědomím, že má za sebou pro druhou polovinu ligy těžší duely než její konkurent…

»Zápas byla trochu reminiscence na předposlední, také předvánoční duel tady v Ostravě. Tenkrát to skončilo 3:3, naštěstí pro nás jsme teď inkasovali o gól a dvě červené karty méně. Každopádně si myslím, že to byl po všech stránkách od obou týmů zápas evropské úrovně. Byl to zajímavý fotbal se spoustou šancí a zapojením hodně hráčů do ofenzivy na obou stranách. Jak jsem mluvil s hráči, bylo to nesmírně náročné i běžecky, na měkkém, i když na tuhle dobu perfektním hřišti. Terén bral dost sil, byla ale skvělá kulisa, moc děkujeme našim fanouškům za to, že přijeli, jakou vytvořili atmosféru a jaká měli chorea. Zkrátka to byl po všech stránkách skvělý evropský zápas, od rozhodčího, přes fanoušky k oběma týmům. Převládá ve mně fotbalová emoce, kterou bychom chtěli předávat lidem. Každý, kdo nebyl líný a přišel, nelitoval. Byly vidět góly, spousta šancí, velké nasazení, bylo i méně ostrých zákroků a hráči se více koncentrovali na fotbal. Oba týmy chtěly hrát konstruktivně, já mám logicky pozitivní emoce, protože jsme vyhráli, myslím si ale, že to bylo skvělé utkání,« řekl po výhře v posledním zápase roku pro klubový web trenér Slavie Jindřich Trpišovský

Obrovsky těžké utkání dnes zvládla i třetí Viktoria Plzeň. I ta musela obracet skóre a v Olomouci vyhrála 3:1. A stejně jako Slavia se radovala z klíčové trefy v závěru prvního poločasu. Tu dal ve 45. minutě Liberijec Sampson Dweh, který tím navázal na vyrovnávající trefu Pavla Šulce. V závěru pečetil tři body pro Viktorii střídající Matěj Vydra. Jediným domácím střelcem byl již v 9. minutě Denis Ventúra. Plzeň v krátké době vyloupila Hanou i podruhé – před měsícem to bylo v domácím poháru.

»Dneska jsme sehráli velice těžké utkání proti připravenému soupeři. Byl to náročný soupeř, Sigma hrála dobře a toho vítězství si cením. Museli jsme si to vítězství vybojovat. Sigma měla kvalitu, nás podržela obrana a brankář Staněk. V přechodové fázi jsme na mé gusto poztráceli hodně balonů, byli jsme nepřesní a i s tímto handicapem jsme dokázali být po celý zápas nebezpeční. Důležité bylo rychle vyrovnat po té nešťastné obdržené brance. Naštěstí jsme se vrátili okamžitě zpátky do hry. Byli jsme šťastnější dneska,« řekl na webu Viktorie kouč Miroslav Koubek.

* * *

Sparta Praha – FK Teplice 2:1 (0:1)

Branky: 72. Krejčí, 90. Olatunji – 12. Jásir. Rozhodčí: Starý – Matoušek, Machač – Volek (video). ŽK: Krejčí – Chaloupek, Křišťan, Cykalo. ČK: 4. Sadílek (Sparta). Diváci: 16 530.

Sparta: Vindahl – Sörensen, Panák (46. Laci), Krejčí – Wiesner (79. Pešek), Kairinen (60. Zelený), Sadílek, Ryneš – Birmančevič (89. Pavelka), Haraslín (79. Olatunji) – Kuchta. Trenér: Priske.

Teplice: Grigar – Knapík, Chaloupek, Mičevič – Radosta (79. Cykalo), Křišťan, Trubač, Havelka, Bílek (71. Urbanec) – Jásir (71. Vachoušek), Fila (60. Gning). Trenér: Frťala.

Baník Ostrava – Slavia Praha 2:3 (2:2)

Branky: 27. Buchta, 29. Rigo – 26. Jurečka, 45.+1 Van Buren, 59. Bořil. Rozhodčí: Rouček – Caletka, Kříž – Černý (video). Bez ŽK. ČK: 67. Tanko (Ostrava). Diváci: 12 735.

Ostrava: Letáček – Ndefe (77. Blažek), Lischka, Pojezný, Kpozo – Boula (69. Šín), Rigo (86. Kaloč) – Buchta, Klíma (77. Almási), Šehič (69. Kubala) – Tanko. Trenér: Hapal.

Slavia: Mandous – Vlček, Holeš, Bořil – Tomič (85. Sinyan), Zafeiris, Ševčík (85. Schranz), Wallem (76. Tecl) – Jurečka – Van Buren (64. Douděra), Tijani (76. Chytil). Trenér: Trpišovský.

Sigma Olomouc – Viktoria Plzeň 1:3 (1:2)

Branky: 9. Ventúra – 10. Šulc, 45. Dweh, 90.+5 Vydra. Rozhodčí: Zaoral – Hájek, Dohnálek – Radina (video). ŽK: Breite, Fortelný – Jirka, Hranáč, Kliment, Koubek (trenér). Diváci: 3105.

Olomouc: Digaňa – Vraštil (64. Langer), Beneš, Novák (46. Pokorný) – Chvátal, Breite, Ventúra (77. Fiala), Zmrzlý – Fortelný (64. Moses), Zorvan – Juliš. Trenér: Jílek.

Plzeň: Staněk – Hranáč, Hejda, Dweh – Cadu, Kalvach, Traoré (74. Bucha), Sýkora (90. Holík) – Jirka (90. Vydra), Šulc – Kliment (84. Paluska). Trenér: Koubek.