Home Zahraničí Bundeswehr musí znovu vyrazit na lov tanků pro síly NATO

Bundeswehr musí znovu vyrazit na lov tanků pro síly NATO

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Bundeswehr se již několik let připravuje na to, že bude letos plně schopen poskytnout své jednotky pro síly rychlé reakce NATO. Kvůli novým problémům s tanky Leopard 2 však bude muset znovu shánět zbraňové systémy po celé zemi, napsal na svém webu časopis Der Spiegel.

Dobrých šest týdnů po nástupu do funkce dostal ministr obrany Boris Pistorius (SPD) první špatné zprávy od svých vojáků. Podle zprávy časopisu ZDF Frontal není Bundeswehr schopen plnit své závazky pro VJTF, jak NATO nazývá své nejmobilnější intervenční síly, nebo tak může činit jen se značnými dislokačními omezeními. Pro ministra, který od svého nástupu do funkce opakovaně zdůrazňoval, že Berlín je v rámci aliance spolehlivým partnerem, přichází tato zpráva v nevhodnou dobu.

Podrobnosti nové mizérie se rychle objasňují. Podle zprávy se tankový prapor 393, který v současnosti zajišťuje část německých sil pro VJTF NATO, potýká se značnými ztrátami hlavních bojových tanků Leopard 2 A7. V případě nouze musí jednotka podle závazků poskytnout nejméně 30 těchto nejmodernějších bojových strojů během pouhých několika dní pro rychlou vojenskou reakci aliance na případné útoky. Alespoň to Německo NATO slíbilo.

Podle čísel však tohoto cíle nelze dosáhnout. Místo toho by si jednotka z Durynska, která se na misi VJTF připravuje již nejméně dva roky, musela v případě nouze vypůjčit tanky od jiných jednotek, aby mohla slib splnit. Právě tohoto shromažďování materiálu, kterému vojáci říkají »dynamické řízení dostupnosti«, se chtěl Bundeswehr pro úkoly NATO fakticky zbavit a jednotky plánované pro VJTF měly být plně vybaveny potřebnou technikou.

ZDF se ale ve zprávě odvolává na interní výstražnou depeši, která v posledních dnech kolovala ve velení armády. Podle této zprávy je ze 40 tanků praporu z Durynska připraveno k nasazení pouze 20 tanků. V lednu byl stav ještě nižší, k nasazení bylo připraveno pouze 17 tanků Leopard 2. Dokument také uvádí prognózu pro příští rok, která nevypadá nijak zvlášť růžově. Plánovači nepředpokládají, že by prapor byl schopen poskytnout 30 tanků Leopard 2, které byly slíbeny NATO do konce roku 2023.

Nové problémy byly potvrzeny i z kruhů v Bundeswehru. Podle nich by Leopard 2 A7V, nejmodernější varianta tohoto zbraňového systému, musel letos projít téměř celou běžnou údržbou, která je povinná každé dva roky. Navíc někdy dochází ke značným zpožděním při prohlídkách ze strany výrobce, důvodem je mimo jiné nedostatek naléhavě potřebných náhradních dílů. V důsledku toho by musely být tanky Leopard staženy od jiných jednotek, aby byly splněny závazky VJTF.

Německá armáda má celkem 40 provozuschopných tanků Leopard 2 A7V. Nové problémy jsou tak pro Německo poměrně nepříjemné. Například VJTF, které je také často označováno za hrot aliance, je vnímáno jako důkaz, že aliance dokáže mocensky reagovat na agresi ze strany Ruska. Skutečnost, že Bundeswehr, který se na tento úkol léta připravoval, NATO oslabuje právě zde, opět podnítí pochybnosti o spolehlivosti Němců. V současné době nabízí totiž pro VJTF i 8000 vojáků, kteří by v případě nouze museli být připraveni k boji během několika málo dní.

V kruzích Bundeswehru se říká, že situace je více než nepříjemná. Nicméně Bundeswehr by mohl s velkým úsilím plnit své závazky vůči NATO. Armáda má v současné době připraveno k nasazení celkem 40 modelů Leopard 2 A7V, což znamená, že 30 z nich by mohlo být v případě nouze poskytnuto NATO. Ambice samotného Bundeswehru, aby byly jednotky plně vybaveny pro potřeby úkolového uskupení NATO, však zůstávají zdaleka nenaplněny, uzavírá Spiegel.

(cik)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.