Dárky pro kutily. Co jim pořídit pod stromeček, aby to nebylo nošení dříví do lesa?

Také patříte k těm, kteří se o dárcích pro svoje blízké rozhodují na poslední chvíli? Jsou-li bližními kutilové, potom se nakupuje relativně snadno. Za pár desetikorun i za několik tisíc korun. Nabídka je bohatá. Vrtačku můžete koupit v tržnici za dvě stovky; bude-li se na vás obdarovaný po rozbalení dárku ale podivně šklebit, nedivte se mu.

Základní dobrá a osvědčená rada všem: Poraďte se s nimi! Lákavá cena zednické štětky se vám vymstí, pokud s ní kutil začne malovat byt. Sada lakýrnických štětců za stovku či dvě šikulu »vyděsí« již při jejich promnutí, které prvnímu použití vždy předchází. Za stejnou cenu pořídíte i sadu »krásných« šroubováků vhodných tak… K čemu vlastně?  A tak lze ještě dlouho pokračovat.

Klasická rada – nakupujte u odborníků – platí dnes jen omezeně. V hobby marketech na ně narazíte jen sporadicky, i když v nich pár nadšenců a skutečných znalců můžete najít. Jakmile však »odborník« začne při položení odborné otázky (připravte si jich pár předem a najděte si k nim předem na internetu či u zkušeného známého odpověď) široce »tlachat«, jděte jinam. Například do specializovaných či firemních prodejen. Není jich mnoho, jsou zpravidla ve větších městech, ale pokud máte k dispozici připojení na internet, lidé z firmy vám umí poradit.

Vrtačka

Každý kutil ji má, pokud ne, nutně ji potřebuje. Nekupujte levné vrtačky v cenách pod tisíc korun, které nabízejí »v akci« i tam, kde můžete koupit rohlíky, máslo a jiné »zbytečnosti«. Běžně dostupné jsou dva typy vrtaček – pro kutily a pro profesionály. Profesionální vrtačky jsou výrazně dražší, a pokud jejich budoucí uživatel »neumoří« časem jejich cenu příjmem z podnikatelských aktivit, je zbytečné tento typ kupovat. Pro amatéry jsou na trhu k dispozici skvělé stroje výborných značek v cenách od 1500 do 3000 Kč s vlastnostmi, které se profesionálním strojům přibližují. Tím chceme naznačit, že jde o vrtačky kvalitní. Doporučujeme koupit vrtačku s příklepem. Pár set korun navíc za to stojí a kutil váš dárek určitě ocení! Přednost dejte vrtačkám s tzv. samoupínací hlavou.

Přímočará pila

Tento stroj je pro kutila opravdu všestranně užitečný. Jeho předností je snadná ovladatelnost. Umí kromě dlouhých přímých řezů řezat i v obloucích, v lomených úsecích, v pravém úhlu či zaoblené tvary. Řezné listy je možné během několika vteřin jednoduše vyměnit. Doříznete prkno, v zápětí můžete řezat plech či plastickou hmotu. Jediným omezením přímočarých pil určených kutilům je tloušťka materiálu; obvykle se pohybuje v rozmezí 50 až 55 mm.

Akumulátorové vrtačky

Jejich nespornou předností je, že je lze použít i daleko od zdroje energie a že se dají dobíjet. Poprvé měly akumulátorové vrtačky premiéru v době návštěvy prvních lidí na Měsíci. Od té doby se na trhu objevila řada zajímavých strojů. Nejjednodušší a také zpravidla nejlevnější, jsou malé akumulátorové šroubováky. Ty ostatně společně s akumulátorovými vrtačkami představují největší skupinu těchto výrobků. Nejde o velké stroje, ale jejich výkon je dobrý, ceny celkem přijatelné (dobrá značková aku vrtačka se dá pořídit už od 1500 Kč, šroubovák kolem tisíce korun).

Akumulátorovými vrtačkami je možné vrtat dřevo, ale i ocel či zdivo. Pravda – průměr děr je limitován, ale vesměs odpovídá běžným potřebám kutila. Jaký výrobek koupit? Dobrým údajem je počet děr, které můžete navrtat na jedno nabití. Slušným průměrem je zhruba 25 děr průměru 6 mm do zdiva či 300 děr do dřeva. Výkon akumulátorových šroubováků je vesměs nižší, však jsou také levnější. Dobrým průměrem je, když šroubovák dokáže na jedno nabití zašroubovat či vyšroubovat kolem 70 vrutů do dřeva.

Pro kutily jsou zajímavé dvourychlostní akumulátorové vrtačky, které lze jednoduše přeměnit v šroubováky. Na trhu jsou však k dispozici i robustní akumulátorové vrtačky s příklepem. Vyplatí se jen profesionálům, protože vám jejich zakoupení může pořádně provětrat peněženku.  

Vibrační brusky

Mezi velmi zajímavé akumulátorové stroje patří i vibrační brusky. Jsou opravdu dobrým řešením při broušení předmětů vzdálených od zdroje elektrické energie – například automobilu či třeba plachetnice či někde na chalupě a chatě. Vesměs se do nich používají běžné brusné listy standardních rozměrů. Mezi akumulátorovými stroji pro kutily je možné i tak specifické stroje, jakými jsou přímočaré či okružní pily. Jejich výkon však nedosahuje výkonu přímo napájených pil. 

Vibrační brusku je možné s výhodou využít pro poměrně jemné zpracování povrchu dřeva (záleží na jemnosti brusného papíru). Je ji možné použít i k závěrečnému přebroušení povrchu. Výkonnější jsou pásové brusky. Ty se hodí spíše pro hrubší, než dokončovací práce. Jednoduché a levnější stroje (kolem 1500 Kč) mají až na výjimky pouze jednu rychlost, dražší a kvalitnější stroje pak jsou vybaveny elektronickým regulátorem, který udržuje stálou rychlost posuvu pásu nezávisle na zatížení brusky. Brusná zrna (na rozdíl od vibračních brusek) působí jen v jenom směru – v tom je jejich vysoká účinnost. Pozor! Nepoužívejte pásové brusky pro broušení příčně ke směru vláken. Pokud musíte, pak volte brusku vibrační. Cena »slušné« vibrační brusky se pohybuje kolem 1500 Kč.

Kotoučové pily

K dobrým dárkům pro kutily patří přímo napájené okružní (kotoučové) pily. Práce s nimi je rychlá, ke každému typu je dodáváno několik typů kotoučů, které se odlišují počtem  a tvarem zubů. Kotouče s malým počtem zubů jsou vhodné pro hrubší práce, pro jemné řezy jsou naopak vhodné ty s více zuby. Pro kutilovu dílnu obvykle stačí dva typy kotouče: Jeden s hrubými zuby a břity z tvrdého kovu, druhý s jemnými zuby a teflonovým povrchem. V základní sestavě jsou kotoučové pily použitelné především pro práci se dřevem. U každé moderní kotoučové pily je samozřejmostí plynulá nastavitelnost hloubky řezu. Platí jednoduché pravidlo: hloubka řezu by měla být alespoň o polovinu výšky zubu větší, než je tloušťka řezaného materiálu. Okružní pila má tzv. vodící nos, který umožňuje rovný řez, většina pak i lapače či odsávače pilin.

Dmychadla horkého vzduchu

Obecně se jim říká fén nebo horkovzdušná pistole – a je to skvělá věc! Jde o velmi dobrou kutilovo pomůckou pro spoustu práce a patří do moderní domácí dílny. Používá se k například k odstraňování starého laku. Kvalitní stroje umožňují plynule volit teplotu, vybrat si ze dvou či více stupňů dodávaného horkého vzduchu. Všechny horkovzdušné přístroje jsou konstruovány tak, že se bezpečně drží v poloze, v níž se odkládají na pracovní desku. Všestranné použití umožňují různé hubice či trysky,.které se dají na výstup nasadit. Jejich pomocí je možné zasáhnout relativně přesně to místo na něž má proud horkého vzduchu působit. Jen sporadicky tento stroj používám, například k zapalování dřevěného uhlí při grilování (ano, i to je možné).

Pistole s tavným lepidlem

Dají se pořídit za pár set korun. Existuje v jednodušší a levnější verzi, u níž je třeba tlakem na »spoušť« posunovat lepicí tyčinku. Jde o jednoduchý nástroj, který je sice běžně používán v průmyslové výrobě, ale v domácí dílně se prosazuje jen velmi pozvolna. Umožňuje roztavené lepidlo nanést přesně na to místo, kde je zapotřebí – v bodech, »kaňkách«, v proužcích…  Velkou výhodou je, že lepidlo již (podle druhu) po 20 až 120 sekundách je tuhé a spoj je možné zatěžovat. Není vhodné pro lepení větších ploch.

Závěrečná poznámka

Pokud neoplýváte přebytkem peněz, zkuste kutila potěšit (jak jinak než kvalitní) sadou hodinářských šroubováků, dobrou ruční pilou, možná ho potěší sada rašplí či pilníků, malý modelářský svěrák a jiné maličkosti. S těmito dárky se spolehlivě vejdete do tisíce korun.

Jiří Janouškovec

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy