Home Domácí 10 zadržených kvůli zakázkám ministerstva obrany. Zásah souvisí i s kauzou Dozimetr

10 zadržených kvůli zakázkám ministerstva obrany. Zásah souvisí i s kauzou Dozimetr

KOLÁŽ - iportaL24.cz

AKTUALIZOVÁNO

Policie zadržela 10 lidí kvůli veřejným zakázkám ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě, oznámilo dnes na webu Vrchní státní zastupitelství v Praze. Zásah na generálním štábu souvisí s kauzou Dozimetr, v níž policie loni obvinila víc než deset lidí kvůli ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku, uvedly servery Deník N a Seznam Zprávy. Policejní zásah podle armády nesouvisí s akvizičními projekty modernizace a přezbrojení a vyšetřované skutky se vztahují na období před nástupem současného vedení ministerstva obrany i armády.

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli tomu dnes podle žalobců provádí úkony trestního řízení. Ministerstvo obrany uvedlo, že policie zasahuje v některých armádních objektech. Podle České televize (ČT) vyšetřovatelé k zásahu přijeli mimo jiné na generální štáb.

Ve věci, v níž aktuálně provádí úkony trestního řízení NCOZ, vykonává dozor Vrchní státní zastupitelství v Praze, uvedl státní zástupce Adam Borgula. »Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti devíti osobám, souvisí s veřejnými zakázkami ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě,« dodal. »V návaznosti na předchozí tiskovou zprávu VSZ v Praze sděluji, že v dané trestní věci policejní orgán zadržel dnešního dne 10 osob. O případných návrzích na vzetí obviněných do vazby bude rozhodovat státní zástupce zítřejšího dne,« uvedl později.

»Můžeme potvrdit, že v některých objektech Armády ČR provádí Policie ČR úkony související s trestním řízením,« uvedlo ministerstvo na sociální síti X, dříve Twitteru. Armáda i resort podle něj poskytuje policii maximální součinnost.

Podle webu iROZHLAS.cz bylo v případu obviněno šest lidí a tři firmy. Kriminalisté je viní z pletichy při zadání veřejné zakázky velkého rozsahu, korupce a úplatkářství. Nikdo z obviněných není z armády ani ministerstva obrany, uvedl server. O případném uvalení vazby na obviněné bude podle Radiožurnálu rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 9.

Podle zdrojů Seznam Zpráv se policie zajímá mimo jiné o podnikatele Jindřicha Špringla, kterého v kauze Dozimetr policie stíhá za podplácení u zakázek na rádiový systém pražského dopravního podniku a na kamerový systém v metru. Deník N uvedl, že při zásahu na generálním štábu jde o desetimilionovou zakázku, kterou Špringl získal v roce 2018. Z usnesení o zahájení trestního stíhání vyplývá, že je i mezi šesti obviněnými lidmi i v aktuální kauze, uvedl následně web Seznam Zprávy. Stíhaná je podle něj rovněž Špringlova firma Analogia a společnosti Tesla, TTC Telekomunikace. Z lidí čelí obvinění kromě Špringla ještě výkonný ředitel Tesly Pavel Birner, člen představenstva této společnosti Michal Nováček a prezident společnosti František Hála. Dále je podle serveru obviněn ještě Josef Šelepa, šéf holdingu, do nějž spadá firma TTC Telekomunikace, a advokát Ján Pajer 

Web Seznam Zprávy také doplnil, že podle policejního spisu se Špringl dohodl se společností Tesla, že se jeho firma Analogie o servis mikrovlnné sítě nebude ucházet výměnou za podíl ze zakázky. Zároveň se tajně domluvil se zástupci firmy Jimi, aby do tendru podali vlastní nabídku. Když zakázku firma Jimi vyhrála, nabídl Špringl Tesle, že zajistí odstoupení vítěze výměnou za subdodávku pro svoji firmu Analogia.

(zmk)

2 KOMENTÁŘE

  1. Na Ministerstvu obrany ČR se kradlo vždycky. Ve zlodějnách tohoto rezortu je namočen každý ministr a jeho nejbližší podřízení, např. Parkanová a spol. Černochová nám to jistě náležitě vysvětlí, ta Fialova válečná štváčka, která podporuje banderovský režim Zelenského na Ukrajině, spolu s Fialou a Rychetského Pětikoalicí.

  2. Vůbec nezpochybňuji, že se na MO kradlo. Ale zde jde okatě o to, poskytnout lidem hry, aby se odvedla pozornost od neschopnosti současné vlády řešit drahotu atd.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here