Home Pel mel Věda a příroda Ekologický tunel EU: desítky miliard eur z klimatických výdajů neslouží svému účelu

Ekologický tunel EU: desítky miliard eur z klimatických výdajů neslouží svému účelu

FOTO - pixabay

Evropská komise sice nahlásila, že z rozpočtu Evropské unie na roky 2014 až 2020 putovalo na podporu ekologických cílů 276 miliard eur (6,7 bilionu korun), ve skutečnosti ale klimatické výdaje činily jen okolo 200 mld. eur. Evropský účetní dvůr (ECA), který k těmto závěrům dospěl, o tom dnes informoval Evropský parlament. Situace se podle něj příliš nezlepšila ani v současném období.

»Náš hlavní vzkaz je, že klimatické výdaje z rozpočtu EU na období 2014 až 2020 nebyly tak vysoké, jak bylo nahlášeno,« uvedla zástupkyně ECA Joëlle Elvingerová. »Komise nahlásila (výdaje ve výši) 276 miliard na klimatickou politiku. My jsme ale odhadli, že tato částka je nadsazená nejméně o 72 miliard eur,« řekla europoslancům.

EU si pro uvedené období stanovila cíl utratit alespoň 20 procent víceletého rozpočtu na klimatickou politiku a komise tvrdí, že této hranice bylo dosaženo. Elvingerová to ve svém projevu nepotvrdila, naopak hovořila o případech, kdy byly výdaje označeny za prospěšné pro klima, aniž to bylo podložené důkazy. Jindy zase unijní exekutiva hlásila přehnaný ekologický přínos uvedených výdajů.

»Hlášení ohledně klimatických výdajů jsou obecně nespolehlivá,« řekla Elvingerová. Audit podle ní zjistil, že přínos investic pro boj proti klimatickým změnám se v EU nehodnotí konzistentně a že hodnocení se provádí na základě plánovaných výdajů, nikoli těch skutečných. Dále ECA poukazuje na skutečnost, že metodologie EK nebere v potaz potenciální negativní dopady opatření, která sledují jiné než klimatické cíle.

V souvislosti s rozpočtovým obdobím 2021 až 2027 se očekává »omezený« pokrok, řekla Elvingerová, podle níž se metodologie příliš nezlepšila. »Většina identifikovaných problémů přetrvává,« dodala.

Její prezentace byla pro EU dalším nepříjemným signálem v souvislosti s naplňováním klimatických ambicí. Zazněla během ní i informace, že emise skleníkových plynů v unijním zemědělství, kam v minulých letech mířila asi polovina výdajů označených za klimaticky prospěšné, se od roku 2010 nesnížily. Zjištění přichází necelé dva týdny poté, co Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) upozornila, že EU by ani s aktuálně projednávanými opatřeními nesplnila plán snížit do konce dekády emise o 55 procent oproti konci minulého století.

Zástupce Evropské komise dnes v parlamentu řekl, že zpráva ECA je vítaná, ovšem unijní exekutiva nesdílí stanovisko ohledně nespolehlivosti své evidence. »Komise výrazně zlepšila metodologii sledování klimatických výdajů,« tvrdil Davide Lombardo z rozpočtového generálního ředitelství EK.

(ici, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here