Home Domácí Fialova vláda přes proklamace korupci neřeší, ani vlastní aféry…

Fialova vláda přes proklamace korupci neřeší, ani vlastní aféry…

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Česká kancelář mezinárodní organizace Transparency International (TI) dnes zveřejnila celosvětový index vnímání korupce za loňský rok. Česko se v něm umístilo na 41. příčce ze 180 hodnocených zemí. Podle TI chybí zemi dlouhodobá strategie omezování korupce a českým politikům odhodlání přijímat systémové změny. Vláda Petra Fialy (ODS) v tomto ohledu žádnou výraznou změnu nepřinesla, uvedla TI ČR. Zklamáním je pro ni i přístup vládních stran ke korupčním aférám týkajících se jejich členů.

ČR získala v dnes publikovaném srovnání 56 bodů ze 100 možných. To představuje dvoubodové zlepšení oproti předchozímu hodnocení, ale stále je to výsledek o osm bodů nižší než je průměr Evropské unie.

Příčinou je podle TI ČR zejména dlouhodobě neřešená strategie omezování korupce v Česku, a to především ze strany politické reprezentace napříč spektrem. Z dlouhodobé perspektivy postupuje omezování korupce v ČR tempem dva kroky vpřed a dva kroky vzad.

Česká republika v rámci Indexu vnímání korupce 2022 GRAFIKA – TI

Politikům chybí jasná strategie a odhodlání přijímat ambiciózní a systémové změny, kritizuje organizace. Většinu protikorupčních zákonů za poslední desetiletí podle ní zákonodárci schválili zejména díky evropské legislativě a tlaku mezinárodních organizací.

»Vláda Petra Fialy v tomto ohledu nepředstavuje žádnou výraznou změnu. Vypadá to, že se spokojila s tím, že Andrej Babiš (ANO) už není premiér a zapomněla, že jím zase může být,« uvedl ředitel TI ČR Ondřej Kopečný. »Vládní koalice zatím nenašla odvahu na novelu zcela bezzubého zákona o střetu zájmů, její návrh na ochranu oznamovatelů je jen stínem skutečně efektivního řešení a velké naděje nevzbuzují ani slabé plány na regulaci lobbingu,« dodal.

Za zklamání Kopečný označil i přístup vládních stran ke korupčním aférám týkajících se jejich členů. Kauzy Dozimetr či kupčení s městskými byty v Brně nenaplnily deklarovanou změnu v podobě zlepšení politické integrity v Česku, kterou vládní strany před sněmovními volbami v roce 2021 slibovaly, kritizuje TI ČR.

Nesplněné sliby politici omlouvají nutností řešit důležitější agendu. Ačkoliv vláda čelí bezprecedentním výzvám, z kroků řady zástupců pětikoalice podle TI vyplývá, že hlavním důvodem pro pomalý postup protikorupční legislativy je nezájem, neznalost nebo dokonce cílené oslabování účinnosti navrhovaných protikorupčních zákonů.

Česká kancelář TI jmenovitě kritizuje chystanou novelu zákona o státním zastupitelství nebo »osekaný« návrh zákona o ochraně oznamovatelů. Organizace poukazuje rovněž na to, že Česko podceňuje boj proti praní špinavých peněz. Česká republika podle ní nadále zůstává oblíbenou tranzitní zemí pro praní špinavých peněz.

Dánsko zvýšilo vedení

Globální výsledky Indexu vnímání korupce 2022 GRAFIKA – TI

Na čele žebříčku TI se letos umístilo Dánsko, které si polepšilo o dva body na celkových 90. Uteklo tak dvojici Finsko a Nový Zéland, které oproti poslednímu srovnání ztratily jeden bod a mají letos 87 bodů. Čtvrtou příčku pak drží Norsko s 84 body, páté místo sdílejí Singapur a Švédsko s 83 body.

První desítku doplňují Švýcarsko (82 bodů), Nizozemsko (80 bodů), Německo (79 bodů) a Lucembursko a Irsko (77 bodů). Zajímavostí je, že kromě prvního Dánska si všechny státy první desítky bodově pohoršily. Na opačném konci žebříčku naopak skončilo Somálsko, které oproti loňsku ztratilo jeden bod a má pouhých 12 bodů.

(ici, čtk)

1 KOMENTÁŘ

  1. Černou ekonomku vidím všude.
    A systém očurej druhého je pravidlo!
    A coprofesionální prodej /prodavači no hanba…

Comments are closed.