Home Zahraničí Hersh: USA se rozhodly, že mohou snadno popřít účast na útocích na...

Hersh: USA se rozhodly, že mohou snadno popřít účast na útocích na Nord Stream

Letecký snímek zveřejněný dánským ministerstvem obrany 27. září 2022 ukazuje místo úniku plynu z plynovodu Nord Stream. FOTO – Xinhua/Dánské ministerstvo obrany

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se zaměřila na plynovod Nord Stream, protože ho považovala za snadno přístupný pro útok a také se rozhodla, že může snadno popřít svou účast na incidentu. Americkému publicistovi, držiteli Pulitzerovy ceny Seymouru Hershovi, to oznámil nejmenovaný americký činitel.

»Administrativa (Bidena) navrhla Nord Stream, protože to byl jediný přístup, ke kterému jsme se mohli dostat, a pak zcela popřít (naši účast),« cituje Hersh svého partnera v publikaci na platformě Substack.

Vliv USA na západní Evropu

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se rozhodla sabotovat plynovody Nord Stream a Nord Stream 2 kvůli obavám ze ztráty vlivu na Německo a celou západní Evropu v souvislosti s dodávkami levného ruského plynu, domnívá se Hersh.

»Bidenova administrativa vyhodila do povětří plynovody, ale tyto akce neměly nic společného s vítězstvím nebo ukončením války na Ukrajině. Došlo k nim kvůli obavám Bílého domu, že Německo bude váhat s ukončením přívodu ruského plynu a že se Německo a následně NATO z ekonomických důvodů dostane pod vliv Ruska a jeho obrovských a levných přírodních zdrojů. A z toho vyplývala konečná obava: že Amerika ztratí své dlouholeté prvenství v západní Evropě,« napsal Hersh.

Ničení stop

Američané, kteří provedli operaci na zničení plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2, zlikvidovali všechny stopy, poznamenal Hersh.

»Američtí muži a ženy, kteří před rokem v utajení několik měsíců cestovali do Norska a zpět, aby naplánovali a provedli zničení tří ze čtyř plynovodů Nord Stream v Baltském moři, nezanechali žádnou stopu, ani sebemenší náznak existence týmu, kromě úspěšného dokončení své mise,« napsal Hersh.

»Všechny informace o misi byly napsány na psacím stroji Royal nebo snad Smith Corona s kopií či dvěma, jako by internet a zbytek elektronického světa ještě nebyly vynalezeny,« upřesnil Hersh. »Bílý dům byl od dění v Oslu izolován; různá hlášení a informace z terénu putovaly přímo k řediteli CIA Billu Burnsovi, který byl jediným spojovacím článkem mezi organizátory a prezidentem, jenž misi 26. září 2022 schválil. Po skončení mise byly přepsané papíry a kopíráky zničeny a nezůstala po nich žádná fyzická stopa – žádný důkaz, který by později mohl objevit zvláštní státní zástupce nebo historik. Dalo by se říci, že jde o dokonalý zločin,« říká publicista.

Scholz o plánech USA věděl

S odvoláním na zdroje v CIA Hersh také uvedl, že německý kancléř Olaf Scholz věděl o plánech administrativy amerického prezidenta Joea Bidena sabotovat plynovody Nord Stream a Nord Stream-2, pokud Rusko zahájí zvláštní operaci na Ukrajině.

»Tehdy i nyní někteří členové týmu CIA věřili, že německý kancléř si byl plně vědom tajného plánování zničení plynovodů,« napsal Hersh na serveru Substack. Upřesnil, že šlo o návštěvu německého kancléře ve Washingtonu 7. února 2022, kdy Biden pohrozil ukončením výstavby plynovodu Nord Stream-2, pokud ruské ozbrojené síly zahájí speciální operaci na Ukrajině.

Také Steffen Kotre, poslanec Spolkového sněmu za frakci Alternativa pro Německo a člen parlamentního výboru pro energetiku a ochranu klimatu, nevyloučil, že německý kancléř Olaf Scholz byl o explozích na plynovodech předem informován.

»Scholz byl pravděpodobně informován předem. Svědčí o tom nejen závěr Seymoura Hershe, ale také jasné vyjádření Joea Bidena během Scholzovy krátké návštěvy u amerického prezidenta 7. února 2022,« uvedl Kotre. Zdůraznil však, že vyšetřování výbuchů v Nord Streamu »je zjevně zdržováno s cílem chránit skutečné viníky a nechat obyvatelstvo v nevědomosti«.

»Německá vláda si myslí, že je správné, že levný ruský plyn už nemůže proudit. Je jí jedno, že v důsledku toho prudce vzrostou ceny energií a spotřebitelé plynu v Německu budou trpět,« shrnul poslanec.

Baltské moře je podle něj jednou z nejvíce vojensky kontrolovaných oblastí na světě. »Tato skutečnost a mnoho dalších znaků ukazuje na USA. To, že je nyní všichni brání, ukazuje na nedostatek vůle zastupovat vlastní zájmy,« uzavřel Kotre.

Útok na energetickou suverenitu?

Tino Hrupalla, spolupředseda strany Alternativa pro Německo (AdG), prohlásil, že za výbuchy na plynovodech Nord Stream a Nord Stream 2 stojí »odpůrci německé energetické suverenity«. Předseda AdG rovněž vyzval k opravě plynovodu Nord Stream.

»Před rokem odpůrci německé energetické suverenity vyhodili Nord Stream do povětří,« napsal Hrupalla na své stránce na sociální síti X (dříve Twitter).

»Životní linka německého průmyslu byla přerušena. Frakce AdG v Bundestagu požaduje vyšetřování a potrestání všech odpovědných osob. Nord Stream musí být opraven, otevřen a zabezpečen,« uvedl spolupředseda Alternativy pro Německo.

Společnost Nord Stream AG 27. září loňského roku oznámila, že o den dříve došlo k bezprecedentnímu poškození na třech pramenech plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2 na moři. Švédští seismologové zaznamenali 26. září dva výbuchy na pobřežních trasách plynovodů. Ruská generální prokuratura po poškození plynovodů zahájila řízení o činu mezinárodního terorismu.

Americký publicista Seymour Hersh 8. února ve svém článku napsal, že výbušná zařízení pod plynovody nastražili v červnu 2022 potápěči amerického námořnictva za podpory norských specialistů. Později deník The New York Times citoval americké představitele, podle nichž sabotáž plynovodů mohla provést jistá »proukrajinská skupina«, která jednala bez vědomí amerických úřadů.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here