Home Domácí Hypotéky zůstávají pro většinu neúnosně drahé, zájem o ně přesto stoupl

Hypotéky zůstávají pro většinu neúnosně drahé, zájem o ně přesto stoupl

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Objem poskytnutých hypoték se v srpnu oproti předchozímu měsíci zvětšil o čtvrtinu na 14 miliard korun, a dostal se tak na nejvyšší hodnotu od června minulého roku. »Srpen sice často bývá z pohledu aktivity na hypotečním trhu oproti červenci příznivější, letošní nárůst byl však nad rámec běžné sezónnosti,« uvádí dnes na svých webových stránkách Česká bankovní asociace (ČBA) v komentáři k aktuálním údajům svého Hypomonitoru, do něhož dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na tuzemském trhu. Úrokové sazby se podle Hypomonitoru v srpnu dostaly mírně pod hranici 5,8 procenta, což byla zatím nejnižší hodnota za poslední rok.

»Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v srpnu o 40 % vyšší a meziroční dynamika tak poprvé od konce roku 2021 opět vykázala růst. To jde však na vrub skutečnosti, že se již údaje srovnávají s velmi nízkými hodnotami minulého roku. Hodnoty posledních měsíců naznačují, že hypoteční trh mírně ožívá, ačkoli oproti minulosti zůstává nadále utlumený,« konstatuje ČBA.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování podle Hypomonitoru v srpnu dosáhl 11,5 mld. Kč, v případě refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 2,6 mld. Kč. Počet nově poskytnutých hypoték se zvýšil z 3,1 tisíce na bezmála 3,7 tis. Nadále se ale jedná o nízký počet ve srovnání s průměrným měsíčním počtem nových hypoték v roce 2020, který se pohyboval kolem 6,7 tis., a ve výjimečně silném roce 2021, kdy dosahoval 9,5 tis.

»Hypoteční trh v posledních měsících sice mírně ožívá, ačkoli hypoteční sazby klesají jen velmi pomalu, z dlouhodobého pohledu však zůstává citelně utlumeny, což ilustruje i skutečnost, že objem hypoték poskytnutých od začátku roku je nejnižší za posledních deset let,« sdělil ke zveřejněným údajům Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Sazby dál patří k nejvyšším za posledních dvacet let

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v srpnu mírně poklesla na 5,78 % a je nejnižší od srpna minulého roku. Přesto však zůstávají hypoteční sazby mezi nejvyššími za poslední dvacet let. »Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv,« upozorňuje ČBA. Nabídkové sazby se podle ní nejčastěji pohybují v relativně širokém rozpětí mezi šesti až sedmi procenty, jejich průměr v posledním měsíci mírně poklesl, stále se však drží nad šestiprocentní hranicí, kde se pohybuje již zhruba rok. Stále častěji se však nabídkové sazby pohybují i pod šesti procenty.

Scénáře vývoje měsíční splátky pro různé délky splatnosti hypotéky udává tabulka č. 2. Z ní je patrné, že růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o zhruba 1,5 tis. Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak šestiprocentní hypoteční sazba znamená nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem šesti tisíc korun.

Loni se hypoteční trh hluboko propadl

Za celý rok 2022 poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v objemu 197 mld. Kč, meziročně o 63,6 % menším. »Ačkoli rok 2021 byl z pohledu aktivity na hypotečním trhu výjimečný a meziroční propad v roce 2022 byl očekávatelný, aktivita na hypotečním trhu byla v loňském roce téměř o 40 % nižší i ve srovnání s rokem 2020. A to je potřeba brát v potaz i skutečnost, že první polovina minulého roku byla ještě relativně silná a teprve druhé pololetí roku 2022 ukázalo, jak se citelně hypoteční trh ochladil,« dodává ČBA.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here