Impotentní Baník nedokázal přetavit obří tlak v gól. A Spartě stačila jediná trefa

Fotbalisté pražské Sparty zvítězili na Městském stadionu ve Vítkovicích nad domácím Baníkem 1:0, ale byl to triumf vyloženě vydřený. Takový, o kterém se ve slangu říká, že »utrpěli výhru«. Domácí sehráli skvělé utkání, soupeře zatlačili a přestříleli, jenže efektivita byla nulová. Z jejich strany to připomínalo sex bez vyvrcholení, a tak Letenští stoprocentně stráví nadcházející reprezentační pauzu v čele ligy. Protože v posledním dnešním duelu druhá Slavia zvládla těžký duel v Olomouci a vyhrála 3:1, zůstává náskok úřadujícího mistra po dnešním ostravském křtu ohněm dvoubodový.

Ty statistiky po první poločase byly až neuvěřitelné. Kdo se na zápas ve Vítkovicích nedíval na místě nebo v televizi, ten si mohl myslet, že statistici vinou chyby v serveru otočili domácí a hosty. Ale nebylo to tak. Baník vyhrál první pětačtyřicetiminutovku 12:1 na střely, 4:0 na střely na branku a 10:0 na rohy. Kdyby nebyla polovina listopadu, řekl by člověk, že se jedná o apríl.

Velké šance ale buď spálili domácí fotbalisté ukvapenou střelou nebo se zaskvěl brankář Peter Vindahl. Ze série jeho zákroků je třeba především vypíchnout ten ze 20. minuty, kdy se před ním zjevil po narážeče se spoluhráčem Rigo, báječně mířil na zadní tyč, ale dánský gólman to přečetl a tygřím skokem zabránil pohromě. »Podali jsme výborný výkon. Zasloužili bychom si bod nebo klidně i tři. Ale trápili jsme se v koncovce a naše standardky sbíral Sörensen,« pochváli letenského stopera kouč Baníku Pavel Hapal.

Po změně stran nicméně vyběhla jiná Sparta. Nabuzený byl hlavně Birmančevič, který si zahrál v krátkém sledu první tři rohy svého týmu v zápase. Dva se nepovedly, třetí ano. Ale zatímco v utkáních starých gard platívá, že tři rohy rovná se penalta, tady platilo, že tři rohy = gól. Na třetí centr srbského křídelníka si ve 48. minutě ideálně naskočil uzdravený Filip Panák, který hlavou otevřel skóre, a jak se ukázalo později, dal jediný gól zápasu. Paradox je, že Panák je odchovancem konkurenční slezské Karviné…

Hosté se i nadále po většinu času bránili, ale větší šance už domácím, navzdory hře v hlubokém bloku, nedovolili. Naopak hned třikrát se mohl zapsat do listiny střelců zaskakující kapitán Pavelka. Když se jednou trefil mezi tyče, byla jeho střela ztečována těsně mimo, dvakrát pak v samostatném úniku po přihrávkách Kuchty selhal. Jednou mířil z očí v oči Letáčkovi těsně mimo a v samém závěru byl pravděpodobně poslán k zemi v klíčovém momentu nedovoleně, ale píšťalka sudího Petříka zůsala němá. To už běželo nastavení, které bylo devítiminutové, především kvůli mlze způsobené světlicemi z obou táborů vyprodaného hlediště Městského stadionu ve Vítkovicích.

Ten aplaudoval domácím za předvedený výkon, kterému skutečně chyběl jen gól. A zhruba tisícovka hostujících fandů si zase užívala tříbodový lup, který byl více šťastný než zasloužený. S ohledem na nabitý program Sparty je ale třeba smeknout klobouk před fyzickou kondicí týmu Briana Priskeho. »Měli jsme náročný program, scházela nám energie. Nedařilo se nám ani v defenzivě, ani v ofenzivě, ale cením si, jak hráči bojovali jeden za druhého. To je největší pozitivum dneška,« liboval si kouč Priske.

To Viktoria Plzeň se s náročným »anglickým« týdnem v jeho samém závěru vypořádala mnohem hůře, když doma překvapivě podlehla Slovácku 1:4. Přitom ve Štruncových sadech vedla po gólu Tomáše Chorého, jenže hosté – také trochu nezaslouženě – ještě do poločasu vyrovnali tečovanou Doskiho střelou. A po změně stran přišel kolaps, když se dvakrát trefil hostující marek Havlík a jednou Pavel Juroška. Západočeši doplácejí na nevyrovnané výsledky – doma jsou schopni prohrát s nováčkem z Karviné i utrpět debakl od Slovácka, přitom suverénně kráčejí Evropskou konferenční ligou a před týdnem vyhráli na Slavii. »Dvě porážky doma jsou samozřejmě špatně. My jsme devalvovali skvělý týden, ale doběhlo nás to. Rozhodly individuální chyby,« zlobil se Miroslav Koubek, trenér Plzně.

Nejlépe se s dvojzápasem ve čtyřech dnech popasovali slávisté, kteří umocnili čtvrteční slavnou výhru nad AS Řím dnešním vítězstvím 3:1 v Olomouci. Body z horké půdy na Andrově stadionu se jistě počítají. Vicemistra poslal na Hané do vedení již zkraje zápasu přesnou hlavičkou Conrad Wallem, jenže na konci první čtvrthodiny rozradostnil slušně zaplněný stadion vyrovnáním Jakub Pokorný. Dobře hrající a bojující Sigma ale neudržela remízový stav do přestávky, když se po vou šťastných odrazech trefil Michal Tomič.

Po změně stran toho Slavia domácím moc nedovolila, ovšem třetí gól z její dílny byl rovněž šťastný. V 56. minutě napřáhl ke střele zpoza vápna Václav Jurečka a Pokorný si jeho pokus nešťastně srazil do sítě. Sigma si toho již ve zbytku času moc nevytvořila, přesto musel gólman Mandous ještě vytáhnout jeden skvostný zákrok v 78. minutě po perfektní hlavičce střídajícího Fialy.

»Slavia si vytvořila více šancí, ale druhý a třetí gól byly dílem náhody. Takové štěstí jsme my neměli. Viděli jsme ale skvělý zápas,« uvedl po utkání trenér Sigmy Václav Jílek. »Olomouc má výborné mužstvo, a i když výsledek vypadá jednoznačně, je hlavně dílem naší skvělé práce. Například vstup do zápasu byl nejlepší v celé sezoně,« dodal Jílkův protějšek Jindřich Trpišovský.

* * *

Baník Ostrava – Sparta Praha 0:1 (0:0)

Branka: 48. Panák. Rozhodčí: Petřík – Paták, Vlček – Černý (video). ŽK: Ewerton, Kubala, Lischka, Ndefe – Kuchta, Vindahl, Priske (trenér). Diváci: 15 081 (vyprodáno).

Ostrava: Letáček – Ndefe, Lischka, Pojezný, Kpozo – Buchta, Kubala (80. Almási), Boula, Rigo (90.+8 Frydrych), Ewerton (86. Šín) – Tanko (80. Klíma). Trenér: Hapal.

Sparta: Vindahl – Vitík, Paták, Sörensen – Preciado (81. Wiesner), Pavelka, Laci (70. Sadílek), Zelený – Birmančevič, Haraslín (63. Karabec) – Kuchta. Trenér: Priske.

Sigma Olomouc – Slavia Praha 1:3 (1:2)

Branky: 15. Pokorný – 4. Wallem, 43. Tomič, 56. Jurečka. Rozhodčí: Volek – Hájek, Machač – Všetečka (video). ŽK: Breite, Zmrzlý, Vodháněl – Jurečka, Vlček, Wallem, Douděra, Trpišovský (trenér). Diváci: 8897.

Olomouc: Digaňa – Chvátal (66. Křišťál), Pokorný, Novák, Zmrzlý – Ventúra, Breite – Vodháněl (85. Dele), Zorvan (66. Pospíšil), Navrátil (66. Sláma) – Juliš (74. Fiala). Trenér: Jílek.

Slavia: Mandous – Masopust, Ogbu (46. Vlček), Holeš – Tomič (83. Dumitrescu), Ševčík (78. Hromada), Oscar, Wallem – Provod, Jurečka (78. Chytil) – Tijani (46. Van Buren). Trenér: Trpišovský.

Viktoria Plzeň – 1. FC Slovácko 1:4 (1:1)

Branky: 17. Chorý – 63. a 72. Havlík, 43. Doski, 66. Juroška. Rozhodčí: Pechanec – Váňa, Podaný – Machálek (video). ŽK: Kalvach, Staněk, Traoré – Reinberk. Diváci: 8402.

Plzeň: Staněk – Dweh, Hranáč, Jemelka – Holík (46. Kopic), Bucha (46. Traoré), Kalvach (78. Vlkanova), Cadu – Sýkora (60. Šulc) – Jirka (67. Kliment), Chorý. Trenér: Koubek.

Slovácko: Heča – Reinberk, Daníček, Kadlec, Doski – Valenta, Trávník (89. Kohút) – Petržela (75. Sinjavskij), Havlík (89. Holzer), Juroška (83. Hofmann) – Cicilia. Trenér: Svědík.