Jak jednoduše vyčistit odpad, odstranit vodní kámen či zavěsit obraz. Rady i pro méně zdatné kutily

Není u nás (až na naprosté výjimky) nešikovných mužů a žen. I když nepatříte ke kutilům s dokonale vybavenou dílnou a zručností získanou letitou praxí, řadu drobných oprav si doma v poklidu můžete udělat sami. Jistě, k některým opravám budete potřebovat nářadí, ale postačí vám jen to nejběžnější, které máte pravděpodobně doma. A na některé opravy nářadí vůbec potřebovat nebudete.

Tak například vyčištění či výměna tzv. perlátoru, malého nástavce na armatuře umyvadla. Má tvar sítka a slouží k »přimíchání« vzduchu do proudu vody z ventilu vytékající. Čas od času je dobré ho vyčistit či zbavit vápenných nebo jiných usazenin. Ty se usazují před sítkem. Správný čas je okamžik, kdy z vodovodního kohoutku začala voda stříkat na všechny strany, a proud vody se zmenšil. V krajním případě můžete koupit nový perlátor, ale i starší vám může ještě pár let sloužit.

Rukou uvolněte prstenec s perlátorem, rozložte ho a i s těsněním ho vložte do octa asi na 15 minut, případně i o chvilku déle. Vápenné usazeniny se rozpustí, díly opláchněte, měly by být čisté. Poté nechte vytékat proudem (nejlépe střídavě) studenou a teplou vodu, aby se z potrubí uvolnily usazeniny. Sestavte jednotlivé díly dohromady a rukou závitový prstenec zašroubujte. Pokud voda teče okolo, znovu prstenec rukou dotáhněte. Stejně postupujte i při montáži nového perlátoru. Pokud musíte k dotažení či uvolnění použít tzv. sikovky (skoro každý je doma má, když ne, půjčíte si je od souseda), prstec omotejte hadrem, aby nedošlo k jeho poškrábání.

Usazeniny na armatuře

I vápenné skvrny a usazeniny na vodovodní armatuře snadno odstraníte bez nářadí. Stačí poškozená místa obalit hadrem namočeným v octu a nechat asi 30 minut působit. Pak je opláchněte, vytrvalejší skvrny odstraňte starým kartáček na zuby namáčeným do octa.

Čištění odpadů

Nářadí není nutné ani k čištění odpadů zanesených vlasy či mýdlovými usazeninami. Vlasy zachycené na odtokové mřížce můžete vyjmout starou pinzetou. K odstranění usazenin a vlasů též lze použít například hydroxid sodný, který do odpadu v malém množství nasypte a zalijte horkou vodou. Poté důkladně propláchněte tekoucí vodou. Pracujte v gumových rukavicích a s ochrannými brýlemi.

Vodní kámen

Usazený vodní kámen v odpadech zkuste odstranit teplým octem, který necháte působit přes noc. Pak propláchněte proudem vody.

Čas od času se vyplatí rukou uvolnit odtokový sifon (postavte pod něj kýbl) a odtokovou trubku propláchněte proudem vody, například ze sprchové hadice, z níž odšroubujete sprchovou hlavici. Sifon vypláchněte a našroubujte rukou zpět. Pečlivě dotáhněte.

A nezapomeňte občas vyčistit filtr vaší automatické pračky! Zaslouží si vaši pozornost nejméně jednou za tři měsíce. Nejste-li si jistí tím, jak na to, stačí nahlédnout do návodu k obsluze pračky. Žádné nářadí k tomu nepotřebujete.

Spáry mezi obkládačkami

I spáry mezi obkládačkami můžete vyčistit bez nářadí. Je však třeba je důkladně zbavit tuku, zbytků mýdla a vápenných usazenin. Pomůže saponát, ocet, hadr, houba a také kartáč. Opláchněte, ověřte si, že všechny nečistoty jsou opravdu odstraněny. Poté »opravte« pomocí spárovacích barev spáry. Barvy (v různých odstínech) se prodávají jako tuby s houbičkou. Pastu jen vetřete do spáry. Až uschne, stáhněte zbytek barvy z obkládaček.

Zavěšování obrazu

Jak jednoduše zavěsit obraz? Jde to i bez vrtání, hmoždinek, obecně pak bez »hrubého násilí« vůči stěně, na které má obraz viset. Velké a těžké obrazy se však bez jistoty navrtání, usazení hmoždinky a zašroubování háčku pro zavěšení neobejdou. Ale jen nemnozí tak velké a těžké obrazy doma mají. Použijte například samolepící háčky, které (když budete dodržovat návod výrobce) spolehlivě drží a unesou až 1000 g. Anebo tzv. zatloukací háčky, které mají tři hřeby, které dobře mířeným úderem kladiva proniknou nejen do běžné omítky, ale i do panelu. A nejsou drahé, přesto spolehlivé. V balíčku je jich obvykle pět. Jediným pracovním nástrojem, který budete potřebovat je tedy přiměřeně velké kladivo. A to stejně máte doma, protože se dříve či později může hodit.

Jiří Janouškovec

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy