Home Zahraničí Jak trávili Bidenovi jestřábi léto?

Jak trávili Bidenovi jestřábi léto?

FOTO - wimkimedia/Institute for Policy Studies

V Bidenově zahraničněpolitickém týmu stále převládají zbožná přání, zatímco masakr na Ukrajině pokračuje, napsal ve svém článku americký novinář a držitel Pulitzerovy ceny Seymour Hersh.

V nejnovějším článku se Hersh zabývá »dobrodružstvími« zahraničněpolitického uskupení Bidenovy administrativy, konkrétně mimo jiné zmiňuje, jak trávil léto Jake Sullivan.

Hersh připomíná, že Sullivan, poradce pro národní bezpečnost, nedávno přivedl americkou delegaci na druhý mezinárodní mírový summit, který se konal začátkem tohoto měsíce v Džiddě v Saúdské Arábii. Summit vedl korunní princ Mohammed bin Salmán, známý jako MBS, který v červnu oznámil spojení své státem podporované golfové tour a PGA. O čtyři roky dříve byl MBS obviněn z toho, že nařídil vraždu a rozčtvrcení novináře Džamála Chášukdžího na saúdském konzulátu v Istanbulu, a to za údajnou neloajalitu vůči státu.

»Ačkoli to zní nepravděpodobně, takový mírový summit se konal a jeho hvězdami byli MBS, Sullivan a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský. Chyběl však zástupce Ruska, které na summit nebylo pozváno. Zúčastnila se ho jen hrstka hlav států z méně než padesáti zemí, které vyslaly své delegáty. Konference trvala dva dny a vzbudila jen malou mezinárodní pozornost,« popsal Hersh.

Agentura Reuters uvedla, že Zelenského cílem bylo získat mezinárodní podporu pro »principy«, které bude považovat pro podklad pro ukončení války, včetně »stažení všech ruských vojsk a navrácení veškerého ukrajinského území«. »Oficiální reakce Ruska na tuto ne-událost událost nepřišla od prezidenta Vladimira Putina, ale od náměstka ministra zahraničních věcí Sergeje Rjabkova. Ten označil summit za ‚odraz snahy Západu pokračovat v marných, k zániku odsouzených snahách‘ mobilizovat globální Jih za Zelenského,« připomněl Hersh.

Indie i Čína vyslaly na zasedání delegace, které možná do Saúdské Arábie přilákaly její obrovské zásoby ropy, píše Hersh. Jeden indický akademický pozorovatel odmítl, že by akce dosáhla jen o málo víc než »dobré reklamy pro schopnosti MBS svolávat jednání v rámci globálního Jihu; postavení království v něm; a možná úžeji, napomáhání americkému úsilí o dosažení konsensu tím, že se Čína zúčastní zasedání s Jakeem Sullivanem ve stejné místnosti«.

»Mezitím daleko na bojišti na Ukrajině Rusko pokračovalo v maření Zelenského probíhajícího protiútoku. Zeptal jsem se jednoho představitele amerických zpravodajských služeb, proč se právě Sullivan vynořil z okruhu zahraniční politiky Bidenovy administrativy, aby předsedal bezvýznamné konferenci v Saúdské Arábii. ‚Džidda byla Sullivanovo dítě,‘ řekl úředník.

‚Naplánoval ji tak, aby byla Bidenovou obdobou Versailles prezidenta Woodrowa Wilsona. Velká aliance svobodného světa, která se po ponižující porážce nenáviděného nepřítele sejde na oslavě vítězství, aby určila podobu národů pro příští generace. Sláva a sláva. Povýšení a znovuzvolení. Klenotem v koruně měl být Zelenského úspěch v podobě Putinovy bezpodmínečné kapitulace po bleskové jarní ofenzivě. Dokonce se chystali na světovém soudu uspořádat proces norimberského typu s Jakem jako naším zástupcem. Ještě jeden průser, ale kdo to počítá? Přišlo čtyřicet národů, všechny kromě šesti, které hledaly jídlo zdarma po uzavření Oděsy‘ – narážka na Putinovo omezení dodávek ukrajinské pšenice v reakci na Zelenského obnovené útoky na most spojující Krym s ruskou pevninou,« popsal Seymour Hersh, přičemž v článku se dále zabývá Victorií Nulandovou, architektkou svržení proruské vlády na Ukrajině v roce 2014 a ministrem zahraničí Tony Blinkenem.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here